Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Marcin Lewicki
Marcin Lewicki | 
aktualizacja 

Rekordowy wir polarny. To zła wiadomość dla Polaków

21

Wiosenna aura w styczniu - tego doświadczamy w tym roku. Temperatura regularnie przekracza 0 stopni Celsjusza. A wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze cieplej. To fatalne informacje dla spragnionych zimy w ferie. Pod koniec miesiąca możemy spodziewać się niemal kwietniowej pogody. Wszystko przez prawie rekordowy wir polarny. Co to oznacza?

Rekordowy wir polarny. To zła wiadomość dla Polaków
Wir polarny namieszał w pogodzie w Europie (YouTube)

W Europie praktycznie nie ma zimy, za to odwilż jest znaczna. Obejmuje nawet znaczną część Skandynawii. W Polsce temperatura regularnie przekracza 0 stopni Celsjusza. O siarczystych mrozach możemy zapomnieć.

Prognozy wskazują, że zarówno styczeń, jak i luty 2025 roku mogą charakteryzować się średnimi temperaturami wyższymi od normy z lat 1991-2020. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w styczniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Anomalia średniej temperatury w prawie całej Polsce może wynieść 2,5-3 stopnie Celsjusza

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Buchnie ciepłem, ale co dalej? Mamy najnowszą prognozę

Skąd tak ciepła zima? Eksperci z portalu Severe Weather Europe tłumaczą, że przyczyną jest bardzo mocny wir polarny. Występujące w stratosferze zjawisko powstaje w chłodnej porze roku. Zimą ma osiągać szczyt aktywności.

Jak tłumaczył w rozmowie z o2.pl Piotr Szuster z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, wiry polarne to rozległe, trwałe i głębokie górne ośrodki niskiego ciśnienia, znajdujące się nad biegunami.

Silny wir zatrzymuje chłodne powietrze na północy, trzymając zimę z dala od centralnej Europy. To zjawisko odpowiada za ciepłą aurę. Onet wskazuje, że do podobnej sytuacji doszło w trakcie zimy 2019-2020.

Rekordowy wir osiągnął zawrotną prędkość

Severe Weather Europe zaznacza, że wir ma regularny kształt i bardzo dużą prędkość. Zwykle wiatr w obrębie jego struktury osiąga ok. 20-30 m/s. Aktualnie jego prędkość zbliża się do 60 m/s. To sprawia, że wir umożliwia napływ ciepłego powietrza, nawet w rejon Skandynawii.

Jednocześnie ten sam wir odpowiada za atak zimy w rejonie Ameryki Północnej. W USA i Kanadzie odnotowywane są bardzo silne mrozy i śnieżyce. Jak długo wir będzie aktywny? Według Severe Weather Europe pogoda w Europie nie zmieni się nawet do końca lutego. O śniegu na ferie najpewniej możemy zapomnieć.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
"Jest panika". Polak z Glasgow o "burzy stulecia" na Wyspach
Huragan Eowyn paraliżuje Irlandię. Zamknięto szkoły i szpitale
Takiego huraganu jeszcze nie było. Nawet 180 km/h
IMGW zapowiada. Taki będzie weekend
Prognoza IMGW. Zima nadal w odwrocie
Najbardziej aktywny wulkan znów dał o sobie znać. Służby ostrzegają
Zaskakująca prognoza IMGW na koniec stycznia. Czy to jeszcze zima?
Ostrzeżenia IMGW przed marznącymi opadami w zachodniej Polsce
Koniec spokoju. Już nadciągają do Polski
IMGW ostrzega. Problem w siedmiu województwach
Otwierają się "wrota piekieł". Alarmujące wyniki badań
Co z powrotem zimy? Już wiadomo, jaki będzie luty
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić