World Weather Attribution jest organizacją zrzeszającą ośrodki akademickie, które badają korelację między zmianami klimatycznymi a ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi. Bada, jak globalne ocieplenie przyczynia się do fal upałów, susz, gwałtownych burz, huraganów i innych nagłych wydarzeń w pogodzie.
Pod koniec grudnia WWA opublikowała raport, którego wnioski opisał portal tameteo.com. Jak czytamy, rok 2024 obfitował w katastrofy naturalne. Jedna z nich miała miejsce w Polsce.
Czytaj także: Biała Sahara. Zaskakujące zdjęcia śniegu krążą w sieci
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Katastrofy klimatyczne 2024. Polska wymieniona w raporcie
Jak czytamy, rok 2024 nie odstawał od obserwowanej w ostatnich latach tendencji wzrostu temperatur. Według europejskiej organizacji Copernicus był to najcieplejszy rok w historii pomiarów na skalę globalną, z anomalią temperatur wynoszącą +1,5°C w porównaniu z erą przedindustrialną (1850-1900). Jest to pierwszy rok, w którym przekroczono ten symboliczny próg.
Z raportu WWA wynika, że najbiedniejsze i najsłabiej rozwinięte kraje świata doświadczyły w 2024 roku najwięcej dni niebezpiecznych upałów. Niektóre regiony miały ponad 150 dni fal upałów, szczególnie w Azji, Ameryce Środkowej i Północnej, Europie Południowej i Wschodniej oraz w centralnej Afryce.
Czytaj również: Niemal cała mapa Polski żółta i pomarańczowa. Alerty IMGW i RCB
WWA szczegółowo przeanalizowała 29 ekstremalnych wydarzeń na świecie w 2024 roku, które spowodowały co najmniej 3700 ofiar śmiertelnych i miliony osób zmuszonych do opuszczenia domów. Aż w 26 z nich stwierdzono związek z antropogenicznymi zmianami klimatycznymi.
Jednym z takich przykładów jest niż Boris, który powstał na południu Europy i przyniósł ulewne deszcze w środkowej i wschodniej części kontynentu. W ich wyniku w kilku krajach m.in. Polsce, Słowenii, Czechach, Austrii czy w Rumunii doszło do powodzi. W naszym kraju w wyniku kataklizmu zmarło 9 osób. Wielka woda doprowadziła do ogromnych zniszczeń w miastach na południu Polski, takich jak Głuchołazy, Lądek-Zdrój czy Kłodzko. Straty powstałe w wyniku powodzi liczone są w miliardach złotych, a walka z ich skutkami potrwa wiele lat.
Dramatyczne zjawiska pogodowe na świecie
Nie tylko nasz region nawiedziła potężna powódź. W październiku wyjątkowo intensywne opady w hiszpańskiej Walencji spowodowały śmierć co najmniej 220 osób w zaledwie kilka godzin. Straty materialne również były druzgocące.
Innymi przykładami ekstremalnych zjawisk były huragany Milton, Beryl i Helene na Karaibach. Filipiny nawiedziły burze, które skutkowały śmiercią wielu osób. Z kolei cyklon Chido zdewastował Majottę, francuski departament na Oceanie Indyjskim.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że zmiany klimatyczne będą postępowały. Globalne ocieplenie przyśpieszyło po 1975 roku - wynosi obecnie około 0,20°C na dekadę. Zjawisko to przyczynia się nie tylko do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, ale także podniesienia poziomu wód w morzach i oceanach, co stanowi zagrożenie dla miast przybrzeżnych. Susza w niektórych regionach staje się na tyle nieznośna, że nie da się tam żyć. Wywołuje to falę migracji do bardziej umiarkowanego klimatu. Susze prowadzą także do pożarów. Dochodzi również do zaniku bioróżnorodności, co będzie miało bezpośrednie konsekwencje dla życia człowieka.