Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydały ostrzeżenia dotyczące trudnych warunków atmosferycznych w Polsce. IMGW ogłosiło alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. RCB wysłało alert o silnym wietrze w pasie Pomorza.
Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, ostrzeżenie II stopnia przed silnym wiatrem dotyczy północnych części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Prognozowany jest tam wiatr o średniej prędkości do 65 km/h, w porywach do 95 km/h, a także możliwe burze. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty 4 stycznia do godz. 2.
Ostrzeżenie I stopnia przed silnym wiatrem obejmuje północną i centralną Polskę, w tym województwa warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie oraz większość województwa wielkopolskiego i północne części województw łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Przewiduje się tam wiatr o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 75 km/h oraz możliwe burze. Ostrzeżenie obowiązuje do końca piątkowego wieczoru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostrzeżenie przed oblodzeniem dotyczy większości Polski, z wyjątkiem zachodnich regionów. Prognozowane jest zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co może prowadzić do oblodzenia. Temperatura minimalna wyniesie od minus 4 st. C do minus 1 st. C, a przy gruncie od minus 5 st. C do minus 2 st. C. Alert obowiązuje do piątku do godz. 10.
Alerty RCB dla Pomorza
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem w pasie Pomorza. Mieszkańcy powiatów gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego i Koszalin w województwie zachodniopomorskim oraz lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego i Słupsk w województwie pomorskim otrzymali wiadomość.
Uwaga! Dziś i jutro (03/04.01) prognozowany bardzo silny wiatr. Zachowaj ostrożność podczas aktywności na zewnątrz. Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami — można w niej przeczytać.
Przejezdność dróg krajowych
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że mimo trudnych warunków atmosferycznych, wszystkie drogi krajowe są przejezdne. W ciągu ostatniej doby na drogach pracowało 1360 jednostek sprzętu do zimowego utrzymania. Informacje te pochodzą z godz. 7 w piątek, 3 stycznia.
Instytut Meteo i GDDKiA monitorują sytuacje drogową w kontekście trudnych warunków zimowych, w tym marznących opadów, które mogą wpływać na bezpieczeństwo kierowców i pieszych na polskich drogach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.