Śnieg spadł 1 stycznia w miejscowości Ain Sefra w Algierii. Jest ona położona około 1000 metrów nad poziomem morza w górach Atlas. Zazwyczaj jest tam piekielnie gorąco - latem temperatura dochodzi nawet do 37 stopni Celsjusza. Tym razem jednak miejscowość przykrył biały puch.
To pierwsza taka sytuacja od lat. Jak podaje Polsat News, śnieg odnotowano w Ain Sefra po raz pierwszy w 1979 roku. Kolejny raz dopiero w 2016 roku. Z kolei w 2017 roku miejscowość nawiedziła śnieżyca. Ostatnio śnieg pojawia się coraz częściej. Opady na tym obszarze miały miejsce także w 2021 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biały puch wywołał sporą ciekawość wśród osób, które mieszkają lub akurat znajdowały się w okolicy. Siec obiegły nagrania pokazujące, jak niektórzy wręcz ucieszyli się z wizyty zimy. Jeden z mężczyzn próbował nawet zjechać na snowboardzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdjęcia, które obiegły sieć, są niezwykłe. Połączenie piasku i śniegu tworzy barwny i zaskakujący kontrast. Niektóre ujęcia, które pokazują, jak wyglądała pokryta śniegiem Sahara w poprzednich latach, wyglądają jak nie z tej ziemi.
Czytaj również: Prognoza IMGW. Śnieg to nie jedyne, na co musimy się przygotować
Śnieg, bez względu na to, gdzie w Afryce spadnie, wywołuje zawsze dużą ciekawość, ale czasem skutki jego opadów są drastyczne. W wyniku intensywnych opadów w Republice Południowej Afryki we wrześniu 2024 roku, które przyniosły ogromną ilość śniegu dwie osoby zmarły w wyniku hipotermii. Jak informowała wówczas Interia, gdzieniegdzie mogły spaść nawet dwa metry śniegu. Na drogach powstawały korki ciągnące się nawet 30 kilometrów.
Naukowcy podkreślają, że anomalie, które można zaobserwować nie tylko w Afryce, są powiązane ze zmianami klimatu. Wywołują one nie tylko średni wzrost temperatury na Ziemi, ale także prowadzą do powstania gwałtownych zjawisk pogodowych. Ulewne deszcze, potężne burze, wichury, huragany, topnienie lodowców, opady śniegu tam, gdzie do tej pory ich nie było - wszystkie te anomalie pokazują, jak zmienia się klimat wokół nas.
Czytaj także: Spójrz nocą w niebo. Pojawi się rój. Co to za zjawisko?