Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi, które mogą wystąpić w wielu regionach Polski. Ostrzeżenia I stopnia dotyczą oblodzenia dróg, intensywnych opadów śniegu, silnego wiatru oraz przymrozków.
Oblodzenie i przymrozki
Alerty przed oblodzeniem wydano dla województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz części pomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Ze względu na lokalne opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem mokra nawierzchnia na drogach i chodnikach może zamarznąć, powodując ich oblodzenie. Temperatura minimalna w tych regionach wyniesie ok. -3 st. C, a przy gruncie spadnie do -5 st. C. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oceniono na 70 proc. Ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 8 w czwartek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Intensywne opady śniegu
W powiatach leskim, sanockim i bieszczadzkim na Podkarpaciu oraz w powiecie tatrzańskim w Małopolsce spodziewane są intensywne opady śniegu. IMGW przewiduje, że pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet o 20 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych opadów wynosi 80 proc.
Silny wiatr
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem dotyczą województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz części podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, pomorskiego, opolskiego i kujawsko-pomorskiego.
Czytaj także: Śnieg sparaliżował Grecję. Szkoły odwołują lekcje
W tych powiatach IMGW przewiduje wystąpienie silnego wiatru z północnego-zachodu i północy o średniej prędkości do 35 km/h, którego prędkość w porywach wyniesie do 75 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk oszacowano na 70 proc., alerty będą obowiązywać do godz. 1 nad ranem w czwartek.
IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej. Ostrzeżenia I stopnia wskazują na możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą prowadzić do strat materialnych oraz zagrożenia zdrowia i życia.
Źródło: Polska Agencja Prasowa