W czwartek, 16 stycznia obchodzony będzie dzień utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z czym KPN nie będzie pobierać opłat za wstęp - ani w punktach kasowych, ani online (wyjątkiem jest Wodospad Kamieńczyka). To dobra wiadomość, natomiast ta gorsza jest taka, że warunki w górach są naprawdę trudne.
"Szadź, roztopy, nocny mróz i oblodzenie" - w taki sposób Karkonoski Park Narodowy dzisiaj rano podsumował sytuację w Karkonoszach. Jest śnieżnie, zimno i niebezpiecznie. GOPR zaleca korzystanie z raczków na szlakach turystycznych. Istotne jest również śledzenie komunikatów pogodowych.
W najbliższych dniach czeka nas w Karkonoszach pogodowa karuzela i niebezpieczne warunki w górach, do których trzeba się odpowiednio przygotowywać sprzętowo i kondycyjnie a także mierzyć siły na zamiary - przypomina KPN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na zdjęciu udostępnionym w mediach społecznościowych widzimy turystę, który próbuje odczytać coś na jednej z zasypanych śniegiem tablic informacyjnych. Aura jest iście zimowa i łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której turysta, szczególnie mniej doświadczony, może wpaść w tarapaty.
Niebezpiecznie w Karkonoszach
Obecnie w szczytowych partiach Karkonoszy widzialność ograniczona jest do 50 metrów. Jest pochmurno, a temperatura wynosi od -5°C do -1°C. W komunikacie KPN sprzed dwóch dni podano, że wysoko w Karkonoszach jest od 80 do 150 cm śniegu, z czego około 40 cm świeżego.
Po polskiej stronie Karkonoszy obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że warunki wymagają szczególnej ostrożności podczas wędrówek w górach.
Czytaj także: Pogoda na ferie zimowe 2025. Niektórzy będą rozczarowani
Obecnie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.