W Wigilię największe szanse na śnieg będą na południowym wschodzie Polski, szczególnie na południu Małopolski i Podkarpacia. Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Anna Gryczman, poinformowała, że ochłodzenie nadejdzie dopiero w okolicach 6 stycznia.
We wtorek zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami, a na krańcach południowych całkowite, bez szans na przejaśnienia. Miejscami wystąpią opady deszczu, a na wschodzie także deszczu ze śniegiem i śniegu.
Ogólnie największe szanse na śnieg są na południowym wschodzie, głównie na południu Małopolski i Podkarpacia - powiedziała synoptyk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W górach możliwe są opady śniegu do wieczora, z przyrostem od 2 do 5 cm. Po południu i wieczorem mogą tworzyć się mgły, lokalnie marznące. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie, w rejonach podgórskich, głównie Bieszczad, najchłodniej, od minus 3 st. C do 0 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków północnych, nad morzem z kierunków zachodnich, natomiast w centrum zmienny.
W Wigilię, największe szanse na śnieg pojawiają się na południu Małopolski i Podkarpacia, jak prognozuje synoptyk Anna Gryczman z IMGW. Przewidziano opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu, głównie na wschodzie, a w górach przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Maksymalne temperatury sięgną 5°C na zachodzie, ze słabym północnym wiatrem.
Synoptyk Anna Gryczman zapowiada brak znaczącego ochłodzenia do stycznia. Ostrzega przed marznącymi mgłami oraz oblodzeniami, szczególnie w południowej części kraju. Mgły ograniczą widoczność lokalnie nawet do 200 metrów, natomiast mokra nawierzchnia może zamarzać, powodując trudne warunki na drogach i chodnikach.
W nocy z wtorku na środę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na północy i w centrum kraju. Pojawią się liczne mgły, także marznące, ograniczające widzialność do 100 m. Na wschodzie i południowym wschodzie wystąpią opady deszczu ze śniegiem oraz miejscami śniegu, które będą słabsze. Na zachodzie możliwy słaby deszcz lub mżawka. Temperatura minimalna wyniesie od minus 5 st. C na Podhalu oraz w rejonach rozpogodzeń na Mazowszu i Podlasiu, poza tym od minus 3 st. C do 0 st. C. Najcieplej na Wybrzeżu - około 2 st. C. Wiatr nadal słaby, przeważnie zmienny, na wschodzie z przewagą kierunków północnych, na północnym zachodzie z kierunków zachodnich.
Dla południowej Polski wydano ostrzeżenia I stopnia przed oblodzeniem, obowiązujące od wtorku od godz. 19 do środy do 8.30. Prognozowane jest zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co spowoduje ich oblodzenie.
Dodatkowo IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami dla znacznej części Polski, w tym południowej części woj. pomorskiego, zachodniej części warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, wschodniej części zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego oraz całego kujawsko-pomorskiego i opolskiego. Ostrzeżenia I stopnia przed gęstą mgłą obowiązują od wtorku od godz. 22 do środy do godz. 10. Lokalnie prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może wynosić poniżej 200 m.
Jaka pogoda w Polsce w Boże Narodzenie?
W środę w ciągu dnia zachmurzenie będzie duże, z większymi przejaśnieniami w centrum. Na południowym wschodzie możliwe są słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, natomiast na północnym zachodzie i północy wzrost zachmurzenia do całkowitego i tam pojawią się słabe opady deszczu oraz mżawki. Na Mazurach możliwy deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 2 st. C w rejonach podgórskich, głównie na Podhalu oraz dolinach bieszczadzkich, około 2-3 st. C w centrum, do 5-6 st. C na Wybrzeżu. Wiatr na południu z kierunków północno-wschodnich, na zachodzie z południowego zachodu. Do południa możliwe lokalne mgły, które utworzą się najbliższej nocy.
W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie będzie duże. Na wschodzie możliwe opady śniegu, na zachodzie przechodzące w deszcz ze śniegiem, miejscami marznące opady. Na północnym zachodzie opady deszczu, miejscami mgły. Temperatura minimalna od minus 4 st. C na południu, około 0 st. C w centrum do 4-5 st. C na Wybrzeżu. Na południu województwa śląskiego i małopolskiego możliwe rozpogodzenia, z temperaturą spadającą do minus 6 czy minus 9 st. C. W górach temperatura może spaść do minus 12 lub minus 13 st. C. Wiatr słaby, zmienny, stopniowo przechodzący w południowo-zachodni.