Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed wyprawami w góry. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe II stopnia. Ostrzeżenie obowiązuję od wysokości 1600 m n.p.m. Ratownicy TOPR zwracają uwagę na niebezpieczne depozyty nawianego śniegu, tzw. deski śnieżne, które znajdują się pod skalnymi ścianami, w żlebach oraz na polach śnieżnych.
W okolicach grani można zaobserwować duże nagromadzenia śniegu. Prognozowane dalsze opady śniegu oraz silny wiatr mogą jeszcze bardziej zwiększyć ryzyko lawin.
Panujące na szlakach warunki są trudne. Jak informuje TPN na swojej stronie internetowej "na szlakach pojawiła się warstwa świeżego śniegu, który pokrył starszy, zlodowaciały śnieg. Miejscami występują oblodzenia". Problemy może sprawiać silny wiatr oraz niski pułap chmur w partiach szczytowych — to może doprowadzić do utraty orientacji w terenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O tym należy pamiętać wychodząc w góry
Osoby planujące wyprawy w wyższe partie Tatr powinny posiadać odpowiednie doświadczenie w zimowej turystyce oraz niezbędny sprzęt, taki jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC. W niższych partiach gór przydatne mogą być raczki i kijki.
Bezpieczeństwo w górach zależy od świadomości i przygotowania. Przykładem ignorowania zaleceń był incydent, gdzie turyści nieprzygotowani do wspinaczki zostali porwani przez lawinę. Choć ich obrażenia były niegroźne, ratownicy podkreślają konieczność rozważnego planowania każdej wyprawy górskiej w trudnych warunkach zimowych.
Tatrzańscy ratownicy apelują o rozwagę i odpowiednie przygotowanie przed wyruszeniem na szlaki. Warto śledzić komunikaty pogodowe i lawinowe, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Aktualne prognozy wskazują na możliwość nagłego ocieplenia, co zwiększa ryzyko przemoczenia pokrywy śnieżnej i wystąpienia dalszych lawin.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.