Mimo sprzyjającej pogody, warunki w wysokich partiach Tatr są bardzo wymagające.
Po okresie deszczowej i szarej jesieni w Tatry zawitało babie lato. Piękna i słoneczna pogoda pozostanie z nami przez dłuższy czas. Jest to okres dogodny na wędrówki w wyższe partie Tatr, ale trzeba mieć odpowiednie doświadczenie i umiejętności, a przede wszystkim sprzęt, który w razie potrzeby odpowiednio wykorzystamy. Noce są mroźne, więc trzeba się liczyć z oblodzeniami, które w wyższych partiach występują przez cały dzień – powiedział w rozmowie z PAP przewodnik i edukator TPN Tomasz Zając.
Dodał też, że do bezpiecznego pokonania oblodzonych szlaków trzeba posiadać minimum raki oraz kask.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dni są obecnie znacznie krótsze niż latem, dlatego planując wycieczki w góry, należy tak rozplanować trasę, aby wrócić przed zmrokiem. Zgodnie z przepisami TPN po szlakach można poruszać się od świtu do zmierzchu.
Pokazali zdjęcia. Tam, gdzie słońce nie dochodzi
Na zdjęciach opublikowanych przez Tatrzański Park Narodowy widzimy oblodzenie na górskich szlakach. Wystarczy, że jakaś trasa przez większość dnia nie leży w zasięgu słońca, żeby była skuta śliskim lodem.
Na północnych stokach i w miejscach zacienionych szlaki w wielu miejscach pokryte są lodem oraz cienką warstwą śniegu. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi upadkiem z wysokości! - ostrzega TPN.
W związku z zapowiadanym słonecznym weekendem władze TPN spodziewają się zwiększonej frekwencji turystycznej na szlakach.
Przed wycieczką do Morskiego Oka warto wcześniej zarezerwować miejsce parkingowe przed szlakiem przez stronę internetową TPN. Aby uniknąć stania w kolejce przed wejściem na szlak, można też on-line kupić wejściówkę na teren parku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.