Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 
aktualizacja 

Oto pogoda na 23-29 grudnia. Prognoza długoterminowa IMGW na 52. tydzień

56

Pogoda w grudniu nie będzie znacząco różniła się od tej w listopadzie. Nie należy spodziewać się opadów śniegu takich, jak jeszcze kilka lat temu. Mało tego, Suwalszczyzna jest cieplejsza niż zazwyczaj o tej porze. - Nasz biegun zimna okazał się najcieplejszy pod względem wysokości anomalii w porównaniu ze średnią z poprzednich lat - mówi o2.pl dr Radosław Droździoł z IMGW.

Oto pogoda na 23-29 grudnia. Prognoza długoterminowa IMGW na 52. tydzień
Pogoda na grudzień. Prognozy wskazują, że śnieg się nie utrzyma (Getty Images, IMGW, X)

Wielu wielbicieli śniegu i zimowych szaleństw z pewnością czeka na opady białego puchu. Ci, którzy mieszkają na nizinach, w grudniu mogą go nie doczekać. Najnowsze prognozy IMGW wskazują, że co najmniej do połowy grudnia śnieg będzie występował razem z deszczem, dlatego od razu będzie topniał.

Pogoda na grudzień. Prognoza uległa zmianie

W listopadzie IMGW publikowało prognozę długoterminową m.in. na grudzień 2024 roku. Wskazywała ona na temperatury wyższe niż średnia z lat 1991-2020 w zachodniej Polsce oraz większe opady niż w tym okresie na obszarze całego kraju. Dr Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB wskazuje jednak, że pogoda w grudniu będzie wyglądała nieco inaczej niż wskazywała na to listopadowa prognoza.

Amerykański model CFS, który jest aktualizowany codziennie, wskazuje, że grudzień będzie wyglądał nieco inaczej niż w eksperymentalnej prognozie IMGW. Największa dodatnia anomalia temperatury powietrza ma wystąpić w północno-wschodniej części Polski w porównaniu ze średnią temperaturą z lat 1991-2020. Pozostała część kraju – południe i zachód - też mają być cieplejsze. Tam odchylenie od normy wyniesie od 0,5 do 1 stopnia, z kolei w Polsce północno-wschodniej od 1 do 1,5 stopnia - mówi dr Droździoł w rozmowie z o2.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbliża się koniec wojny? "To będzie gra dwóch narcyzów"

Wskazuje również, że pierwsze dni grudnia są wyjątkowo ciepłe - anomalie temperatury wynoszą do 1,8 stopnia Celsjusza. Jest więc cieplej niż w tym samym okresie roku w poprzednich latach.

Kiedy spadnie śnieg? "Wątpię, by się utrzymał"

Dr Droździoł wskazuje, że jeśli chcemy dowiedzieć się, czy będą opady śniegu, nie powinniśmy patrzeć na prognozy długoterminowe. Obejmują one bowiem łączną sumę opadów, bez rozróżnienia na deszcz bądź śnieg.

Najlepiej spoglądać na prognozy średnioterminowe do 10 dni. Patrząc na prognozę ECMWF do 13 grudnia śnieg będzie się pojawiał w formie deszczu ze śniegiem. Wątpię, by ta pokrywa śnieżna się utrzymała. Będziemy mieli kontynuację obecnej pogody. Śnieg wystąpi z deszczem, ale szybko stopnieje. Szansa na białe krajobrazy? Tylko w górach - mówi wprost nasz rozmówca.

Grudzień pod kątem temperatur może przypominać listopad, gdzie anomalie wskazujące na dodatnią temperaturę były większe na północy i północnym-wschodzie Polski, a mniejsze na południu i zachodzie kraju.

Chłodniejszy okres, który na razie widać w prognozach, to okres między 9 i 15 grudnia. Zachodnia i południowa część kraju może być chłodniejsza od północy i wschodu. Jednak takiej zimy, jak mieliśmy 30 czy 40 lat temu w prognozach trudno szukać - przyznaje ekspert z IMGW.

Jak dodaje, w ciągu dnia temperatury mają się utrzymywać na plusie, zaś nocą możliwy jest spadek poniżej zera. W połowie grudnia nastąpi ochłodzenie, temperatura nocą może być niższa, ale nie wywoła to powrotu zimy w naszym kraju.

Polska traci "biegun zimna"?

Ciekawostką, na którą zwraca uwagę dr Droździoł jest fakt, że najwyższe anomalie temperatur na plusie widać na Suwalszczyźnie - w miejscu, które było zawsze określanie mianem polskiego bieguna zimna, ze względu na tęgie mrozy. Tymczasem w listopadzie temperatura w Suwałkach była o blisko stopień wyższa niż średnia w ubiegłych latach w tym miesiącu.

W ostatnich podsumowaniach bywało tak, że Suwałki wcale nie były najchłodniejszym miejscem w Polsce. W listopadzie nasz biegun zimna okazał się najcieplejszy pod względem wzrostu anomalii w porównaniu ze średnią z poprzednich lat. Wyniosła ona +0,9 stopnia - mówi ekspert z IMGW.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Trzeba jednak pamiętać, że średnia temperatur, od których "odbijają się" Suwałki, była niższa niż w przypadku innych części kraju. Gdyby jednak szukać dowodów na występowanie globalnego ocieplenia w Polsce, warto byłoby spojrzeć właśnie na południowo-wschodni obszar państwa.

Pogoda na Boże Narodzenie i Sylwestra? Ekspert IMGW wyjaśnia

Na koniec zapytaliśmy dr. Droździoła, czy możemy cokolwiek powiedzieć o pogodzie na Boże Narodzenie i Sylwestra. Ekspert przyznał, że jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, choć pewne modele wskazują, co może się wydarzyć w pogodzie.

Prognoza długoterminowa na 52. tydzień, czyli między 23 i 29 grudnia wskazuje, że temperatury będą blisko średniej, ale z odchyleniem w stronę plusa. Oznacza to, że ten tydzień będzie cieplejszy. Najbardziej precyzyjne prognozy będą publikowane na 10 dni przed świętami - mówi wprost nasz rozmówca.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ostrzeżenie IMGW. Start o 21:00. Oto co się wydarzy w Polsce
Długoterminowa pogoda IMGW. Luty powyżej normy
Atak zimy w Chorwacji. Nawet 30 cm śniegu
Pogoda na jutro (środa, 11.12). Będzie pochmurno i mokro
Będzie nawet 12 st. C. Przed świętami Polskę czeka ocieplenie
Bajkową zimę włożymy między bajki? Wioska św. Mikołaja może być tego przykładem
"Potężny jęzor chłodu". Może pęknąć -50 st. C. Co czeka Polskę?
"Prawdziwa zima jest tu". IMGW pokazał, co działo się o poranku
Nadchodzi z południa. IMGW ostrzega mieszkańców wschodniej Polski
Rok 2024 najcieplejszy w historii. Alarmujące dane
Prognoza IMGW. Będzie sypać. Pogoda na 10 i 11 grudnia
IMGW już wie. To stanie się w poniedziałek
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić