Zjawisko lodowych włosów jest rzadkie i niezwykłe. To charakterystyczny ślad lodowy, który strukturą przypomina białe włosy, watę cukrową albo puch. Lodowe włosy pojawiają się w polskich lasach w okresie zimowym.
Czytaj także: Atak zimy. Szykujcie się. Wiemy, kiedy spadnie śnieg
W tym roku zostały już zauważone w Bieszczadach. To pierwszy raz, gdy w sezonie sfotografowano lodowe włosy. Widok niepowtarzalnego zjawiska wzbudza zachwyt internautów, którzy pytają, jak powstają tego typu cienkie, lodowe sople.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W jaki sposób powstają lodowe włosy?
Lodowe włosy powstają w wyniku obecności grzyba łojówki różowawej (Exidiopsis effusa). Grzyb ten najczęściej rozwija się w martwym drewnie. Jego działanie spowalnia krystalizację. Pierwszy raz zjawisko to zaobserwowano w 1918 roku, ale dopiero kilka lat temu udało się je opisać, wraz z udokumentowaniem procesu jego powstania.
Jak tworzą się lodowe włosy? Łojówka różowawa sprawia, że woda zostaje wypychana w delikatny sposób z powierzchni drzewa, tworząc podłużne kryształki lodu. Wszystko dzieje się na spróchniałym, częściowo wilgotnym drewnie.
Zjawisko to jest charakterystyczne dla okresu zimowego. Aby grzyby mogły w ogóle doprowadzić do wytworzenia lodowych włosów, konieczne jest, aby temperatura spadła poniżej 0 stopni Celsjusza.
Co ciekawe, zjawisko to występuje wyłącznie na półkuli północnej, w tym także w Polsce. Leśnicy zachęcają, aby fotografować, ale nie dotykać charakterystycznego lodu. Wrażliwa struktura "włosów" sprawia, że nawet delikatny dotyk je rozpuści.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.