Styczeń obfitował w naszym kraju w opady śniegu. Ostatnie dwa weekendy dały wiele powodów do radości tym, którzy oczekiwali prawdziwej zimy. Najnowsze prognozy pogody IMGW wskazują jednak, że do Polski zawitało wyraźne ocieplenie. Resztki śniegu topnieją w promieniach słońca i przy bezchmurnym niemal niebie. Pytanie, czy zimowe epizody w ostatnim czasie mogą być jednymi. IMGW publikuje długoterminową prognozę pogody, z której jasno wynika, że będzie coraz cieplej.
Amerykańska prognoza długoterminowa dla Polski. Temperatura powyżej normy
Narodowe Centrum Prognoz Środowiskowych (NCEP) opracowuje długoterminowe prognozy modelu CFS, który wskazuje na pewne anomalie, jeśli chodzi o zjawiska pogodowe w perspektywie najbliższych miesięcy. Jak mówiła w rozmowie z o2.pl. Anna Gryczman, synoptyk IMGW, prognozy długoterminowe powstają tylko i wyłącznie na bazie modeli numerycznych.
Stwierdzamy (...) wystąpienie anomalii lub tendencji – na przykład o opadach powyżej lub poniżej normy - ponieważ tylko to jesteśmy w stanie stwierdzić - mówiła ekspertka IMGW.
Innymi słowy - synoptycy nie są w stanie przewidzieć dokładnych opadów lub poziomu temperatur. Mogą natomiast stwierdzić, że w porównaniu do średniej wieloletniej będą one poniżej lub powyżej normy bądź w jej granicach.
Co wynika z amerykańskich modeli? Wskazują one, że w lutym temperatura będzie wyższa od średniej wieloletniej z lat 1991-2020 o 1 do 2 stopni Celsjusza. Marzec ma być pod tym względem jeszcze cieplejszy - temperatura ma podskoczyć powyżej dwóch stopni w porównaniu ze średnią wieloletnią. Wyższych od średniej wieloletniej temperatur można także oczekiwać w kwietniu i maju.
Prognoza długoterminowa dla Polski. To może niepokoić
Warto spojrzeć także na sumę opadów. W tym przypadku również w okresie od lutego do maja synoptycy zauważają anomalię. Miesięczna suma opadów będzie niższa niż średnia wieloletnia z lat 1991-2020 zarówno w lutym, jak i w marcu. W kwietniu sytuacja zacznie się normować, ale nadal suma opadów będzie niższa na znacznym obszarze kraju. W maju, wedle amerykańskiej prognozy, opady na północnym obszarze kraju nadal będą niższe, natomiast na południu mają być nieco powyżej 5 mm powyżej normy.
Niestety, widok ten może niepokoić. Wskazuje on, że przy lichych opadach w ciągu zimy możemy mieć znów do czynienia z suszą hydrologiczną. Na taką możliwość zwracał uwagę w rozmowie z nami hydrolog prof. Tomasz Kałuża.
Patrząc na mapę i stany wód głównych rzek Polski, szczególnie na wschodzie, widać potężne deficyty wody na przestrzeni ostatniego półrocza. (...). Na tym obszarze notowane są stany niskie, gdzieniegdzie tylko średnie. Stany wysokie pojawiają się tylko na lokalnych odcinkach rzek. W środkowej części kraju, wzdłuż górnej Warty, stan wód jest niski. Nie wróży to dobrze - mówił nam ekspert.
Więcej na ten temat: Taki widok znów w Polsce? Ekspert: Odczujemy to w portfelach