Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Zobaczył je w lesie. Wyciągnął telefon. "Nie boją się przymrozków"

33

Wydawało by się, że kleszcze można spotkać w lesie jedynie latem i wczesną jesienią. Okazuje się jednak, że mroźna aura i niskie temperatury nie robią wrażenia na tych niebezpiecznych pajęczakach. Na jednej z grup zrzeszających grzybiarzy pokazano szokujące nagranie.

Zobaczył je w lesie. Wyciągnął telefon. "Nie boją się przymrozków"
Kleszcze w lasach są mimo przymrozków (Facebook, Getty Images, Grzyby Moja Pasja Cała Polska, PATSTOCK, Wędkarstwo z Pasją)

Kleszcze występują w wielu miejscach w Polsce. Można je spotkać głównie w lasach, ale znajdziemy je także na przylegających do nich zielonych użytkach, na polanach, nadrzecznych łąkach i bagnach, wysokich trawach, przydomowych ogródkach, działkach i miejskich parkach.

Jak czytamy na stronie jednej ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, szczyt okresu występowania kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik. W temperaturze poniżej 4 st. C kleszcze zapadają w letarg. Wówczas przesypiają w ściółce leśnej. Mimo tego, kiedy w Polsce mamy wyjątkowo ciepłą jesień i zimę, kleszcze nadal mogą żerować w polskich lasach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposoby na kleszcze. Sprawdzili, czy kolor ubrania ma znaczenie

Kleszcze w lesie. Pokazał zdjęcia. "Nie boją się przymrozków"

Pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza. Temperatura spadła do zaledwie kilku stopni Celsjusza w ciągu dnia. To oznacza, że gdy zapada zmrok, mamy do czynienia z przymrozkami, szczególnie w rejonach podgórskich.

To zupełnie nie odstraszyło kleszczy, czego dowodem jest post w jednej z grup dla grzybiarzy. Został on udostępniony przez profil Wędkarstwo z Pasją. Jak widzimy na zdjęciu i na nagraniu, kleszcze nic sobie nie robią z warunków pogodowych - w polskich lasach jest ich wciąż pełno mimo nieprzyjaznej dla nich pogody.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pod postem pojawiło się sporo komentarzy. Głosy są podzielone. Jedni są zaskoczeni, że kleszcze można spotkać o tej porze roku. Inni przekonują, że ich widok późną jesienią nie jest niczym nowym.

Kleszcze niebezpieczne dla zdrowia. Jak się chronić?

Należy pamiętać, że ukłucie przez kleszcza może doprowadzić do bardzo poważnych chorób zakaźnych i powikłań. Największym zagrożeniem są borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. W obu przypadkach konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Zaleca się, aby przed spacerem do lasu założyć ubranie, które w pełni ochroni ciało przed możliwym wejściem kleszczy. Warto również zaopatrzyć się w środku odstraszające kleszcze.

W przypadku ukąszenia należy jak najszybciej pozbyć się intruza z pomocą pęsety i wody utlenionej lub 40-procentowego alkoholu. Kleszcza należy wyjąć zdecydowanym ruchem ku górze trzymając go za przednią część ciała. Miejsce, gdzie się przyczepił, należy obserwować, a w razie wystąpienia zmian na skórze - koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić