Jak informuje Polska Agencja Prasowa, na szczytach Tatr leży już kilkanaście centymetrów śniegu, a temperatury spadły do około -10 stopni Celsjusza.
Opady śniegu w połączeniu z silnym wiatrem spowodowały nagromadzenie przewianego śniegu w miejscach niebezpiecznych, takich jak formacje wklęsłe, żleby oraz pod ścianami skalnymi.
Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym, w nielicznych miejscach, na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin – czytamy w komunikacie ratowników TOPR.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tatrzański Park Narodowy informuje, że warunki do uprawiania turystyki są trudne. Na szlakach zalega cienka warstwa świeżego śniegu, występują oblodzenia, a ścieżki są bardzo śliskie – dotyczy to nawet popularnej trasy do Morskiego Oka.
Czytaj także: "Litości". Chcieli zdobyć Rysy w święta lub sylwestra
Wybierając się w wyższe partie Tatr, turyści powinni być wyposażeni w zimowy sprzęt turystyczny, taki jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC – detektor, sondę i łopatkę.
Zagrożenie lawinowe definiowane jest w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Pierwszy stopień oznacza zagrożenie nieznaczne, drugi – umiarkowane, trzeci – znaczne, czwarty – duże, a piąty, najwyższy stopień, może wystąpić na przykład w Alpach, gdzie zagrożone są osiedla lub drogi, a lawiny mogą osiągać dno dolin, powodując katastrofalne zniszczenia.
Ratownicy TOPR apelują o rozwagę i dostosowanie planów do aktualnych warunków pogodowych. Śnieg jest bardzo słabo związany z podłożem, co zwiększa ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Turyści powinni śledzić komunikaty pogodowe oraz informacje o warunkach na szlakach przed wyruszeniem w góry.