W środę rano wodowskaz przy Moście Długim w Szczecinie zanotował 536 cm. To o 13-14 cm więcej niż we wtorek rano i nieco więcej niż w poniedziałek, kiedy to odnotowano 533 cm. Stan alarmowy w tym miejscu wynosi 600 cm, a ostrzegawczy 570 cm. Z prognoz IMGW wynika, że w najbliższych godzinach poziom wody będzie powoli wzrastał.
Kulminacja fali powodziowej "zatrzymała się" 30-40 km na południe od Szczecina. W Widuchowej od poniedziałku utrzymuje się stan minimalnie powyżej alarmowego (650 cm). W środę rano odnotowano 653 cm. Według IMGW, dopiero od piątku (4 października) woda zacznie opadać.
W Gryfinie wodowskaz pokazał dziś rano 579 cm (o 6 cm więcej niż we wtorek). Oznacza to, że do stanu alarmowego brakuje 21 cm. Z powodu zmiennych wiatrów woda nie spływa do ujścia rzeki tak szybko, jak było to obserwowane w poprzednim tygodniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przybywa wody również w Zalewie Szczecińskim. W Trzebieży wodowskaz pokazał w środę rano 519 cm, podczas gdy we wtorek przed południem notowano 510 cm. Stan ostrzegawczy to 540 cm, a alarmowy - 560 cm.
Sytuacja na południu woj. zachodniopomorskiego
Dobre wieści napływają z południa woj. zachodniopomorskiego. W Gozdowicach dziś jest już tylko 521 cm - kilkanaście centymetrów mniej niż we wtorek. Po porównaniu tego wyniku z raportami hydrologicznymi z weekendu, okazuje się, że ubyło ponad 40 cm. Optymistyczne są także prognozy IMGW, z których wynika, że w czwartek wieczorem Odra w tym miejscu zejdzie poniżej stanu alarmowego (500 cm).
W Bielinku około godz. 8 stan wody obniżył się do ok. 600 cm, podczas gdy jeszcze w poniedziałek było ok. 640 cm. Spadki są bardzo wyraźne - wynoszą ok. 20 cm na dobę. Stan alarmowy w Bielinku to 550 cm i takich odczytów na wodowskazie należy spodziewać się w piątek po południu.
Lokalne władze zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą i cały czas prowadzone są prewencyjne kontrole stanu wałów przeciwpowodziowych.
Warto jednak pamiętać, że wciąż obowiązują zakazy: żeglugi po Odrze, poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek, lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry, amatorskiego połowu ryb, a także korzystania z wód Odry, w tym Odry Wschodniej i Zachodniej wraz z łączącymi kanałami (dotyczy picia wody, wchodzenia do niej, pojenia zwierząt, podlewania roślin i spożywania ryb).