Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił niedawno eksperymentalną prognozę długoterminową dotyczącą temperatur i opadów, obejmującą okres od października 2024 do stycznia 2025 roku. To bardzo wstępne szacunki, ale dające ogląd na potencjalną sytuację pogodową pod koniec roku.
Wielu z nas zastanawia się, jak będzie wyglądał grudzień. Czy Boże Narodzenie będzie białe? Nowa prognoza IMGW częściowo daje odpowiedź na to pytanie.
Czytaj także: IMGW zapowiada. To znów stanie się w Polsce
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Osoby oczekujące białych i zimnych świąt Bożego Narodzenia na razie mogą poczuć się rozczarowani. Wszystko wskazuje na to, że grudzień raczej nie przyniesie nam siarczystych mrozów.
IMGW wskazuje, że w całej Polsce średnia temperatura powietrza w grudniu powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Co z opadami? Tych prawdopodobnie nie zabraknie. Według informacji zawartych w komunikacie, "miesięczna suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie będzie większa od normy wieloletniej".
Oznacza to, że opadów powinno być więcej niż w przeszłości, choć niekoniecznie oznacza to śnieg - mogą to być deszcze. Jeśli prognozy o dodatnich temperaturach się potwierdzą, na biały puch raczej nie ma co liczyć. Będzie więc mokro, ale ulice raczej nie pokryją się białym puchem.
Pogoda. Jakie będzie Boże Narodzenie 2024? Pierwsze prognozy nie są optymistyczne
Na tę chwilę długoterminowe prognozy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące białych świąt. Z całą pewnością wiele osób liczy na śnieg na Boże Narodzenie, zwłaszcza że w ostatnich latach zimowe święta były przeważnie bezśnieżne. Na ten moment jednak nie wiele
Warto pamiętać, że prognozy długoterminowe charakteryzują się mniejszą trafnością niż te krótkoterminowe. Dlatego warto podchodzić do nich z pewnym dystansem. Im bliżej końca roku, tym prognozy IMGW powinny być coraz bardziej dokładne.
Wielu z pewnością liczy na to, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku. 25 grudnia 2023 r. w całej Polsce obserwowaliśmy temperatury znacznie powyżej 0°C. Najcieplejszym miejscem w naszym kraju był Wrocław - tam na słupkach rtęci pojawiło się 11°C.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.