Dlaczego jesienią liście zmieniają kolor? Odpowiedź jest prosta
Od kilkunastu dni pogoda w Polsce oficjalnie przypieczętowała zadomowienie się w naszym kraju jesieni. Doskonale czuć to nie tylko po panującym mrozie, ale także widać po otaczających nas drzewach, które przybrały żółto-czerwone barwy. Jak to się jednak dzieje, że liście żółkną na jesień?
W ostatnich dniach pogoda w całym kraju była typowo jesienna. Chłodny wiatr połączony ze sporą dawką deszczu szybko pozwalał zatęsknić za letnimi upałami. Teraz jednak wielu synoptyków wskazuje na poprawę pogody, która zdecydowanie bardziej przypominać będzie złotą polską jesień.
W odczuwaniu przyjemniejszego aspektu tej pory roku poza bezchmurnym niebem pomogą nam także otaczające nas drzewa. Te zaczęły już zmieniać swoje barwy z zieleni na malownicze żółto-czerwone barwy. Z jakiego powodu jednak drzewa zmieniają kolor swoich liści? Odpowiedzi na to pytanie postanowiła udzielić botaniczka Patrycja Rachwalska.
Przed zimą drzewa muszą się przygotować do przetrwania zimy. Gdy przychodzą mroźne i coraz krótsze dni z mniejszą ilością słońca powoduje, że produkują one mniej chlorofilu (przyp. red. odpowiedzialnego za zielony kolor roślin), a właściwie ta produkcja ustaje, przez co uwidaczniają się też inne barwniki roślinne — mówi Patrycja Rachwalska, botaniczka Karkonoskiego Parku Narodowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najdroższa ulica w Warszawie. Kawałek drogi za potężne miliony
Czytaj także: Szokujące sceny na placu zabaw. Rozpoznajesz tę kobietę?
Kolory liści jesienią chronią drzewa
Jednak zmniejszona, a właściwie przerwana produkcja chlorofilu nie jest jedynym powodem zmiany koloru liści. Przygotowania drzewa do zimy polegają również na pobraniu z liści składników odżywczych i przeniesienie ich do korzeni. W konsekwencji liście powoli obumierają i usychają.
Botaniczka zdradziła także, że jest to forma ochrony drzew przed szkodnikami. Czerwone kolory mają bowiem odstraszyć je, tak by nie próbowały przezimować i składać jaj w zakamarkach kory.
Przed zimą dużo szkodników będzie poszukiwało miejsca na spoczynek i przezimowanie. Będzie chciało też złożyć jajka gdzieś w zakamarkach kory, więc drzewo produkując takie kolory, zwłaszcza te czerwone barwniki próbuje odstraszyć potencjalnego szkodnika — dodaje botaniczka.