W niektórych miejscach stężenie szkodliwego pyłu PM2,5 przekracza 110-krotnie poziom uznawany przez Światową Organizację Zdrowia za bezpieczny. Takie zanieczyszczenie powietrza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Zwłaszcza narażone na tego typu zanieczyszczenia są dzieci.
Abdullah Fadil, przedstawiciel UNICEF w Pakistanie, alarmuje, że smog naraża na niebezpieczeństwo zdrowie aż 11 milionów dzieci. Podkreśla, że już wcześniej 12% zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia było spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.
Podwojenie i potrojenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu będzie miało niszczycielskie skutki, szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży – ostrzega Fadil.
Mimo nakazu obowiązkowego noszenia maseczek wydanego przez rząd Pakistanu, zalecenie to jest powszechnie ignorowane – zauważa agencja AP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Władze rozważają również zastosowanie metod sztucznego wywoływania deszczu w walce z zanieczyszczeniem.
Rekordowe zanieczyszczenie powietrza. Zamknięte szkoły i urzędy
Do 17 listopada zamknięte pozostaną szkoły i instytucje rządowe. Władze Pendżabu zdecydowały się także na zamknięcie na 10 dni wszystkich parków, placów zabaw, muzeów, ogrodów zoologicznych i miejsc historycznych w 18 dystryktach. Wprowadzono zakaz organizacji wydarzeń na świeżym powietrzu, w tym imprez sportowych, wystaw i festiwali.
Dodatkowo znacząco ograniczono godziny otwarcia sklepów i targowisk w nadziei, że zmniejszy to liczbę osób przebywających na zewnątrz – przekazuje CNN.
Władze mają nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia mieszkańców.