Od tygodnia mieszkańcy Pendżabu, gdzie mieszka ponad połowa z 240 milionów Pakistańczyków, zmagają się z nasilającym się smogiem. Głównymi przyczynami pogorszenia jakości powietrza są spalanie paliw niskiej jakości, dymy powstające ze sezonowego spalania odpadów rolnych oraz zimowe ochłodzenie.
W 14-milionowym Lahaurze wskaźnik jakości powietrza regularnie przekracza 1000 jednostek. Dla porównania, poziom powyżej 180 jednostek jest uznawany za zły, a przekraczający 300 jednostek za niebezpieczny.
Kilka dni wcześniej władze prowincji zamknęły szkoły w najważniejszych miastach oraz wprowadziły w stolicy, Lahaurze, zakaz korzystania z tuk-tuków i grillowania, aby zmniejszyć poziom smogu. Decyzje te mają na celu ochronę zdrowia mieszkańców przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. Z podobnym problemem mierzą się mieszkańcy Indii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
WHO ostrzega. Smog to poważne zagrożenie dla zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że zanieczyszczenia powietrza poważnie szkodzą naszemu zdrowiu i przyczyniają się do przedwczesnych zgonów. Wraz z zanieczyszczonym powietrzem w naszym organizmie gromadzą się szkodliwe substancje. Utrzymujący się smog prowadzi do osłabienia, przewlekłego zmęczenia i podrażnienia układu oddechowego.
Zanieczyszczenia powietrza prowadzą do rozwoju astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko zachorowania także na raka (płuc, gardła, krtani), wystąpienia udaru i chorób układu sercowo-naczyniowego (niewydolności serca, zawału serca czy udaru mózgu). Smog szkodzi kobietom w ciąży, przenikając do płodu, doprowadzając do niższej wagi urodzeniowej dziecka. Zwiększa także ryzyko przedwczesnego porodu.
Czytaj też: Szokujące emerytury zakonnic. Tylko spójrz