Niech no tylko zakwitną... magnolie? Mieszkańcy Cieszyna nie muszą już dłużej czekać na ten wyjątkowy moment w roku.
Jak informuje PAP, w Cieszynie właśnie zakwitają magnolie. Są – wraz z drobną rośliną zwaną cieszynianką – symbolem miasta położonego nad Olzą. W najbliższą niedzielę, dzięki inicjatywie Muzeum Śląska Cieszyńskiego, odbędzie się spacer szlakiem tych pięknych drzew.
Spacer szlakiem magnolii w Cieszynie
Magnolie będzie można podziwiać spacerując z przewodnikiem szlakiem prowadzącym wśród willi, przy których rosną najdorodniejsze okazy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spacer rozpocznie się o godzinie 14 na pl. Kościelnym. Trasa, licząca około 1 km, obejmuje 10 przystanków, podczas których uczestnicy będą mogli poznać historię magnolii oraz Cieszyna sprzed stu lat. Przewodnikami będą Irena French, pełniąca obowiązki dyrektora muzeum, oraz sekretarz miasta Stanisław Kawecki.
Magnolie w Cieszynie mają długą historię. Sprowadził je do miasta na przełomie XVIII i XIX wieku Leopold Jan Szersznik, historyk, pedagog i ksiądz. W XIX wieku drzewa stały się symbolem prestiżu i zamożności, rozprzestrzeniając się w ogrodach zamożnych mieszkańców.
Czytaj także: Jaka pogoda na koniec marca? Lepiej zabrać parasol
Historia i znaczenie magnolii
W Cieszynie rośnie kilka gatunków magnolii, w tym magnolia pośrednia, gwiaździsta i Alexandrina. Najstarsze drzewa posadzono w 1890 roku. Szlak spacerowy prowadzi przez malownicze okolice, wśród neorenesansowych, secesyjnych i modernistycznych budynków.
Spacer rozpoczyna się przy magnolii gwiaździstej, rosnącej w ogrodzie XIX-wiecznej willi, a kończy w Parku Pokoju przy muzeum. Nazwa parku nawiązuje do zawartego tam traktatu kończącego w 1779 roku wojnę prusko-austriacką o sukcesję bawarską.
Do kiedy można podziwiać magnolie?
Kwitnące magnolie można podziwiać przez dwa do trzech tygodni, w zależności od pogody. Brak przymrozków i deszczu oraz chłodne noce sprzyjają ich kwitnieniu. Dla miłośników przyrody to wyjątkowa okazja, by zobaczyć te piękne drzewa w pełnym rozkwicie.
Dla tych, którzy nie zdążą wziąć udziału w najbliższym spacerze, kolejna okazja nadarzy się 6 kwietnia.
Źródło: Polska Agencja Prasowa