Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

"Zimna kropla" znad Niemiec nadciąga. Możliwe intensywne opady śniegu

3

Po stosunkowo łagodnym początku listopada, w tym tygodniu synoptycy prognozują spadek temperatur we Francji. Pojawiają się intensywne opady deszczu, a nawet śniegu. Odpowiedzialne będzie za to zjawisko zwane "zimną kroplą", które sunie w kierunku Francji znad Niemiec.

"Zimna kropla" znad Niemiec nadciąga. Możliwe intensywne opady śniegu
Nad Francje nadciąga "Zimna Kropla" (Twitter La Chaîne Météo)

Francuzów czeka spora zmiana w pogodzie. Do tej pory Francja cieszyła się dobrą pogodą i dość wysokimi temperaturami, co zawdzięczała obecności subtropikalnego antycyklonu. Spokój jednak się kończy. Nad Francję nadciąga znad Niemiec "zimna kropla". Jest to potoczna nazwa zjawiska atmosferycznego DANA (hiszp. depresión aislada en niveles altos, czyli izolowana depresja na wysokim poziomie).

Jak wskazuje portal cnews.fr, ta swoista "kieszeń" zimnego powietrza znajduje się na wysokości 5000 km. Przy wystąpieniu ściśle określonych warunków odrywa się od cyrkulacji związanej z polarnym prądem strumieniowym i opada na szerokości geograficzne, na których leży Francja.

"Zimna kropla" będzie przemieszczać się z północnego wschodu Francji na południowy zachód kraju, przynosząc gwałtowne opady deszczu na równinach. Na wysokości powyżej 1000 metrów możliwe opady śniegu w pasmach Wogezów i Pirenejów. Jak przypominają francuscy meteorolodzy, podobne zjawisko doprowadziło we wrześniu do powodzi, które nawiedziły Polskę i Czechy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - relacja 2 dzień

Synoptycy zapowiadają, że temperatura zacznie rosnąć we Francji już w najbliższy weekend.

"Zimna kropla" doprowadziła do dramatycznych powodzi w Hiszpanii

"Zimna kropla" dotknęła w październiku bieżącego roku także Hiszpanię. Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi błyskawicznych, które najmocniej doświadczyły mieszkańców prowincji Walencja. Wówczas zimny polarny front powietrza przesuwający się nad Europą Zachodnią na dużej wysokości zderzył się z ciepłą masą wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego, doprowadzając do gwałtownych ulew.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Mieszkańcy wskazują, że nie tylko zawiódł system ostrzegania, ale także, że zbagatelizowane zagrożenie. Burmistrz miasta Benetusser, Eva Sanz, powiedziała telewizji TVE, że "ostrzeżenia o powodzi otrzymali w momencie, kiedy woda sięgała im już po szyję".

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić