IMGW przedstawiło najnowszą długoterminową prognozę numeryczną. Wynika z niej, że najbliższe cztery miesiące będą charakteryzowały się dodatnią anomalią temperatury. W listopadzie na przeważającym obszarze kraju średnia temperatura może być wyższa o 1-1,5 stopnia Celsjusza od normy wieloletniej z okresu 1991-2020. Tylko na krańcach północno-zachodnich będzie ona nieco niższa w przedziale od 0,5 do 1 stopnia.
Także grudzień przyniesie dodatnią anomalię temperatury. Należy spodziewać się średniej temperatury wyższej o 0,5 - 1 stopnia Celsjusza na obszarze praktycznie całego kraju. Po raz kolejny wyjątkiem będą północno zachodnie krańce, gdzie średnia temperatura będzie mieściła się w normie wieloletniej.
Podobnie ma wyglądać styczeń 2025 roku, z tą różnicą, że dodatnią anomalię zanotujemy na obszarze całego kraju. W lutym temperatura będzie wyższa na obszarze całego kraju. W północnej połowie kraju może sięgnąć 1,5-2 stopni Celsjusza, w południowej 1-1,5 stopnia Celsjusza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prognozowana suma opadów zima 2024/2025
IMGW przygotowało także numeryczną prognozę opadów na miesiące od listopada 2024 roku do lutego 2025 roku. Jest ona znacznie bardziej zróżnicowana, niż ma to miejsce w przypadku temperatury. W listopadzie na przeważającej obszarze należ spodziewać się sumy opadów mieszczącej się w normie wieloletniej. Dodatnia anomalia przewidywana jest tylko na południu i południowym zachodzie oraz na krańcach północno-zachodnich, gdzie przekroczy normę o 5-10 mm.
Takiej samej dodatniej anomalii należy spodziewać się w grudniu, w południowej i zachodniej części naszego kraju. Na pozostałym obszarze opady powinny mieścić się w normie wieloletniej. W styczniu 2025 roku na przeważającej części kraju suma opadów będzie niższa od normy nawet o 5-10 mm. Wyjątkiem będą jedynie południowo zachodnie krańce Polski. Modele wskazują, że tylko w lutym należy spodziewać się opadów mieszczących się w normie z okresu 1991-2020 i to na obszarze całej Polski.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.