Naukowcy ostrzegają, że w wyniku zmian klimatycznych susze będą coraz częstsze i bardziej ekstremalne. Badacze ze szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badawczego ds. Lasów, Śniegu i Krajobrazu oraz ich austriaccy koledzy przeanalizowali dane z ostatnich 40 lat, wskazując na rosnący problem globalnych susz - informuje Polska Agencja Prasowa.
Od lat 80. obserwuje się wzrost liczby i intensywności susz na całym świecie. Przykładem jest 15-letnia susza w Chile, która niemal wyczerpała zasoby wodne tego kraju. Naukowcy podkreślają, że susze są często zauważane dopiero wtedy, gdy powodują szkody w rolnictwie lub wpływają na lasy.
Badacze przeanalizowali globalne dane meteorologiczne i modele susz z lat 1980–2018. Wyniki wskazują na niepokojące tendencje: susze stają się coraz dłuższe, częstsze i bardziej ekstremalne, obejmując coraz większe obszary.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci są zgodni. Susze powodują szkody w ekosystemach
Każdego roku od 1980 r. obszary dotknięte suszą powiększały się średnio o 50 tysięcy kilometrów kwadratowych, co odpowiada powierzchni Słowacji. Susze powodują ogromne szkody w ekosystemach, rolnictwie i produkcji energii. Prof. Francesca Pellicciotti z austriackiego instytutu, podkreśla, że susze mają największy wpływ na umiarkowane obszary trawiaste. Do punktów zapalnych należały zachodnie USA, środkowa i wschodnia Mongolia oraz południowo-wschodnia Australia.
Eksperci zbadali anomalie w opadach deszczu oraz parowaniu wody z gleby i roślin, co pozwoliło określić występowanie susz w różnych regionach, w tym w lasach tropikalnych i Andach. Dirk Karger, jeden z autorów badania, zwraca uwagę na susze, które dotknęły lasy deszczowe Konga w latach 2010–2018.
Ocieplający się klimat wydłuża sezon wegetacyjny w regionach borealnych, co może prowadzić do trwałych szkód w ekosystemach. Naukowcy przewidują, że długotrwałe niedobory wody mogą prowadzić do obumierania drzew w regionach tropikalnych i borealnych - dodaje Polska Agencja Prasowa.
Czytaj więcej: Groza w wypożyczalni skuterów w Zakopanem. Zaatakował nożem
Badacze mają nadzieję, że ich wyniki pomogą zmienić postrzeganie susz i sposób przygotowywania się na ich epizody. Prof. Pellicciotti podkreśla, że obecne strategie łagodzenia skutków susz traktują je jako zjawiska roczne, co stoi w kontraście do dłuższych i bardziej dotkliwych megasusz.