Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 
aktualizacja 

Śnieg sięgający drugiego piętra. Rosyjska wyspa sparaliżowana

Potężne śnieżyce sparaliżowały wyspę Sachalin w Rosji, powodując ogromne utrudnienia. W niektórych miejscach śnieg miał sięgać nawet drugiego piętra, ludzie musieli się czołgać, by przemierzyć obrany cel. Dodatkowym utrudnieniem był silny wiatr.

Śnieg sięgający drugiego piętra. Rosyjska wyspa sparaliżowana
Śnieżyce na wyspie Sachalin. (X)

Wyspa Sachalin w Rosji zmaga się z wyjątkowo intensywnymi opadami śniegu, które rozpoczęły się 28 stycznia. Śnieżyce sparaliżowały transport, a mieszkańcy muszą odkopywać zasypane samochody. Służby na lotnisku w Jużnosachalińsku pracują całą dobę, aby utrzymać pasy startowe w użyciu - donosi Interia.

Rosyjskie służby pogodowe wydały żółte ostrzeżenie przed silnym wiatrem, który osiąga prędkość do 60 km/h. Mimo trudnych warunków, lotnisko w Jużnosachalińsku stara się działać normalnie, choć odwołano kilka lotów. Władze lotniska zapewniają, że loty do i z Chin odbywają się zgodnie z rozkładem.

Mieszkańcy wyspy dokumentują swoje zmagania z zimą w mediach społecznościowych. Nagrania pokazują, jak niektórzy muszą czołgać się przez zaspy, aby dotrzeć do celu. Śnieg całkowicie zasypał samochody, co dodatkowo utrudnia codzienne życie. W niektórych miejscach śnieg ma sięgać nawet 2 piętra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dawid Ogrodnik o decyzji Barbary Nowackiej na temat edukacji zdrowotnej: "Powinien to być przedmiot obowiązkowy"

Przyczyną śnieżyc są głębokie układy niżowe wędrujące znad wschodniej Azji w kierunku Ameryki Północnej przez Pacyfik. Nad Morzem Japońskim, które nadal jest cieplejsze od arktycznego powietrza, dochodzi do intensywnej konwekcji i rozwoju chmur niosących bardzo duże ilości śniegu - tłumaczy portal twojapogoda.pl.

Sachalin to największa wyspa Rosji leżąca na Oceanie Spokojnym. Od kontynentu oddziela ją Cieśnina Tatarska, znajduje się obwodzie sachalińskim. Zima trwa tu nawet przez siedem miesięcy. Średnia temperatura stycznia na północy dochodzi do -24 stopni Celsjusza. W 1980 roku odnotowano temperaturę -50 stopni.

To nie Sachalin dzierży w Rosji historyczny "rekord" z najniższą temperaturą. W 1933 r. w Jakucji zanotowano -67,7 stopni Celsjusza. Lato w obwodzie sachalińskim jest krótkie, ale średnie temperatury przekraczają 20 stopni, a historyczna najwyższa temperatura dobiła do 39 stopni.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zima wraca do Polski. Gdzie tym razem będzie padał śnieg?
Świstak Phil przewiduje. Kiedy skończy się zima?
Pogoda na początek tygodnia. Tego nie unikniemy
Zamykają szkoły. Niepokojące wstrząsy na greckiej wyspie
IMGW alarmuje. Polacy, szykujcie się!
Uwaga, kierowcy! IMGW ostrzega przed mgłami
Przedstawili 16-dniową pogodę. Nie ma nadziei
Rosja sparaliżowana. Są nagrania ukazujące armagedon
Stan klęski żywiołowej. Francuzi z niepokojem patrzą na prognozy
Alerty pogodowe w ośmiu województwach. IMGW ostrzega
Pogoda oszaleje. Zapowiadają kolejne rekordy
Prognoza IMGW. Idzie zmiana w pogodzie
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić