Do sieci trafiło wiele przepięknych migawek. Sporo Polaków spędziło wieczór na spoglądaniu w niebo. Wszystko z uwagi na możliwość obserwacji zorzy polarnej. Nie brakuje osób, które dzielą się migawkami wykonanymi przy okazji podziwiania tego wspaniałego zjawiska.
Zorza polarna była dobrze widoczna w naszym kraju za sprawą dotarcia do Ziemi silnego CME.
UWAGA! Do Ziemi dotarło silne CME (koronalny wyrzut masy) związane z jednym z ostatnich rozbłysków słonecznych klasy X! Parametry wiatru słonecznego są bardzo dobre! - donosił w czwartek po godz. 18:00 facebookowy profil Sieć Obserwatorów Burz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednocześnie przekazywano, że "po zachodzie słońca możliwa zorza polarna widoczna z całej Polski".
Wszędzie tam, gdzie nie będzie chmur, albo gdzie będą przejaśnienia, będzie szansa zobaczyć zorzę polarną! - wyjaśniano.
I rzeczywiście zorzę można było obserwować z różnych miejsc w Polsce. Szansę wykorzystali między innymi mieszkańcy woj. lubuskiego czy wielkopolskiego. Gdzieniegdzie na przeszkodzie stawało zaś zachmurzenie.
Kiedy powstaje zorza polarna?
Zorza polarna powstaje, gdy naładowane cząstki wiatru słonecznego zderzają się z gazami w atmosferze Ziemi w pobliżu biegunów magnetycznych. Pole magnetyczne Ziemi kieruje te cząstki w stronę biegunów, gdzie zderzają się z atomami tlenu i azotu, co powoduje emisję światła. Kolory zorzy zależą od rodzaju gazu: tlen emituje zielone i czerwone światło, a azot niebieskie i fioletowe.
Zorze polarne są bardziej intensywne podczas tzw. burz magnetycznych, które mają miejsce, gdy dochodzi do silniejszych wybuchów na Słońcu, takich jak koronalne wyrzuty masy (CME). Wówczas więcej cząsteczek słonecznych trafia do magnetosfery, co prowadzi do efektownych pokazów świetlnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.