Ranking smogowy. Tu jest najgorsze powietrze w Polsce
Według najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, Nowa Ruda na Dolnym Śląsku została uznana za miasto o najgorszej jakości powietrza w Polsce. W ciągu roku było tu 56 dni smogowych. To przekracza unijną normę wynoszącą 35 dni.
Nowa Ruda znalazła się na szczycie rankingu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, opublikowanego w środę przez Polski Alarm Smogowy. Miasto odnotowało 56 dni smogowych, co stanowi jedno z najwyższych przekroczeń norm jakości powietrza w kraju.
Wysokie stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Suchej Beskidzkiej, gdzie poziom tej substancji osiągnął aż 600% dopuszczalnej normy. Miasto to, wraz z Nowym Targiem, znalazło się w czołówce miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, odnotowując odpowiednio 44 i 37 dni smogowych.
Najwięcej przekroczeń norm benzo(a)pirenu stwierdzono w województwach łódzkim, śląskim i małopolskim. Natomiast najniższe stężenia tej niebezpiecznej substancji zarejestrowano w województwach lubuskim, lubelskim, mazowieckim, zachodniopomorskim oraz podlaskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosja znalazła "słabość Zachodu". "Próbuje ją wykorzystywać"
Jest też kilka pozytywów
Autorzy rankingu, bazując na danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2023 roku, zauważają jednak pozytywne efekty walki ze smogiem. Żadne z analizowanych miast nie przekroczyło dopuszczalnego średniorocznego poziomu pyłu PM10. Mimo to, stężenia benzo(a)pirenu wciąż pozostają na wysokim poziomie – w 64 miejscowościach przekroczono dopuszczalne wartości, a w 11 z nich ponad czterokrotnie.
Ciekawym przypadkiem poprawy jakości powietrza jest śląska gmina Godów – niegdyś w pierwszej smogowej dziesiątce Unii Europejskiej – w kategorii średniorocznego stężenia PM10 spadła z czwartego miejsca w Polsce na odległą 60 pozycję. Z czołówki smogowych rekordzistów wypadły także Kraków, Katowice i Zabrze (spadek z 8 na 81 pozycję) – zwrócił uwagę Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Ranking objął wyłącznie miejscowości, w których działają stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Eksperci podkreślają konieczność kontynuacji działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce, zwłaszcza w kontekście wysokich stężeń szkodliwego benzo(a)pirenu.