Nowa Ruda znalazła się na szczycie rankingu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, opublikowanego w środę przez Polski Alarm Smogowy. Miasto odnotowało 56 dni smogowych, co stanowi jedno z najwyższych przekroczeń norm jakości powietrza w kraju.
Wysokie stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Suchej Beskidzkiej, gdzie poziom tej substancji osiągnął aż 600% dopuszczalnej normy. Miasto to, wraz z Nowym Targiem, znalazło się w czołówce miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, odnotowując odpowiednio 44 i 37 dni smogowych.
Najwięcej przekroczeń norm benzo(a)pirenu stwierdzono w województwach łódzkim, śląskim i małopolskim. Natomiast najniższe stężenia tej niebezpiecznej substancji zarejestrowano w województwach lubuskim, lubelskim, mazowieckim, zachodniopomorskim oraz podlaskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest też kilka pozytywów
Autorzy rankingu, bazując na danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2023 roku, zauważają jednak pozytywne efekty walki ze smogiem. Żadne z analizowanych miast nie przekroczyło dopuszczalnego średniorocznego poziomu pyłu PM10. Mimo to, stężenia benzo(a)pirenu wciąż pozostają na wysokim poziomie – w 64 miejscowościach przekroczono dopuszczalne wartości, a w 11 z nich ponad czterokrotnie.
Ciekawym przypadkiem poprawy jakości powietrza jest śląska gmina Godów – niegdyś w pierwszej smogowej dziesiątce Unii Europejskiej – w kategorii średniorocznego stężenia PM10 spadła z czwartego miejsca w Polsce na odległą 60 pozycję. Z czołówki smogowych rekordzistów wypadły także Kraków, Katowice i Zabrze (spadek z 8 na 81 pozycję) – zwrócił uwagę Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Ranking objął wyłącznie miejscowości, w których działają stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Eksperci podkreślają konieczność kontynuacji działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce, zwłaszcza w kontekście wysokich stężeń szkodliwego benzo(a)pirenu.