Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) informuje, że w najbliższych dniach nad Europą Wschodnią oraz wschodnią częścią Morza Śródziemnego utrzymają się układy niskiego ciśnienia. Obszary te będą się rozszerzać na Skandynawię i Wyspy Brytyjskie. Reszta kontynentu pozostanie pod wpływem silnego wyżu, którego centrum znajdzie się na granicy Niemiec i Polski.
Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, przeważający obszar kraju będzie pod wpływem wyżu, jednak na południowym wschodzie kraju zaznaczy się wpływ zatoki niżu znad wschodniej Europy. Chłodna masa powietrza polarnego morskiego będzie dominować. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1028 hPa i pozostanie stabilne.
W poniedziałek prognozowane jest małe lub umiarkowane zachmurzenie, na południu kraju duże z opadami śniegu. W Karpatach pokrywa śnieżna może wzrosnąć o ok. 5 cm. Na północy kraju możliwe marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna wyniesie od -4 st. C do -1 st. C, nad morzem do 2 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w górach okresami dość silny, nad morzem w porywach do 55 km/h z kierunków zachodnich. W Sudetach i Tatrach porywy wiatru mogą osiągnąć 80 km/h, co może prowadzić do zawiei i zamieci śnieżnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W nocy zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane, na północy miejscami duże. Nad morzem możliwe słabe opady deszczu ze śniegiem, a w Karpatach śniegu. W obszarach podgórskich lokalnie mogą wystąpić marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna wyniesie od -17 st. C, -12 st. C na obszarach podgórskich, około -6 st. C na przeważającym obszarze kraju, do 0 st. C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy porywisty, a nad morzem okresami dość silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.
Prognoza na wtorek
We wtorek na południu kraju przewidywane jest małe i umiarkowane zachmurzenie, na północy duże. Na północnym zachodzie kraju opady śniegu szybko przejdą w śnieg z deszczem i deszcz, miejscami marznący, co może powodować gołoledź. Strefa opadów będzie przemieszczać się do centrum i na północny wschód Polski, co może prowadzić do śliskich warunków na drogach i chodnikach. Temperatura maksymalna wyniesie od -2 st. C na południowym wschodzie, około 0 st. C w centrum, do 4 st. C nad morzem. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, w centrum i na północy porywisty, nad morzem dość silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich. W Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć 60 km/h.
W Warszawie w poniedziałek przewidywane jest umiarkowane i duże zachmurzenie. Temperatura maksymalna wyniesie około -2 st. C. Wiatr będzie słaby, północny skręcający na zachodni. W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane, temperatura minimalna -4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.
We wtorek w stolicy spodziewane jest duże zachmurzenie, wzrastające do całkowitego. Wieczorem możliwe opady śniegu, przechodzące od północy w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący, co może powodować gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie około 0 st. C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami w porywach do 40-50 km/h, z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.
Czytaj też: Akcja policji w Sopocie. W ruch poszedł sonometr
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.