Jak informuje Polska Agencja Prasowa, północna i wschodnia Europa oraz część basenu Morza Śródziemnego pozostają pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi. Tymczasem obszary od Półwyspu Iberyjskiego po Morze Czarne znajdują się w zasięgu wyżów. Polska zaczyna odczuwać wpływ zatoki niżu z rejonu Morza Białego, co wiąże się z przemieszczającym się z północy ku centrum frontem okluzji ciepłej.
Aktualnie Polska znajduje się pod wpływem układów niżowych, co prowadzi do dynamicznej pogody z opadami deszczu i śniegu. Fronty atmosferyczne przemieszczające się z południa na północ wypierają chłodne, polarne powietrze, zastępując je cieplejszymi masami z południowego zachodu. Prognozy wskazują na dalsze występowanie marznących opadów, co powoduje gołoledź i utrudnia warunki na drogach.
We wtorek w Polsce przewidywane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże, które od północy kraju będzie stopniowo wzrastać. W miarę postępu dnia, od północy ku centrum, pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i lokalnie śniegu. Opady mogą przejściowo marznąć, powodując gołoledź oraz śliskość na drogach. Na północy kraju suma opadów może wynieść około 10 mm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Temperatura maksymalna wahać się będzie od -2 st. C do 2 st. C, a na wybrzeżu osiągnie około 4 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w centrum i na północy okresami porywisty, na wybrzeżu dość silny i silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich. W Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć 60 km/h.
Nocne ochłodzenie
W nocy zachmurzenie będzie duże, a na południowym wschodzie początkowo z większymi przejaśnieniami. Strefa opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu przemieszczać się będzie dalej na południe kraju, od północy stopniowo zanikając. Opady mogą przejściowo marznąć, powodując gołoledź oraz śliskość. W obszarach górskich i podgórskich przewidywane są głównie opady śniegu. Lokalnie mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 300 m.
Temperatura minimalna wyniesie od -3 st. C, -2 st. C na południu, około -1 st. C w centrum, do 2, 3 st. C na wybrzeżu. W rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść do około -6 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu początkowo dość silny i w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. W Sudetach wiatr w porywach do 75 km/h, a w Karpatach do 60 km/h, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Czytaj też: Wybory w Ukrainie? Piszą o naciskach Amerykanów
Środa z dużym zachmurzeniem
W środę przewidywane jest duże zachmurzenie, z większymi przejaśnieniami miejscami na północy kraju. Miejscami mogą wystąpić słabe opady deszczu i mżawki, a na południowym wschodzie również deszczu ze śniegiem, które mogą marznąć i powodować gołoledź oraz śliskość. W górach i rejonach podgórskich przewidywane są opady śniegu.
Temperatura maksymalna wyniesie od -2 st. C, 0 st. C w rejonach podgórskich, do 2 st. C, 4 st. C na przeważającym obszarze kraju. Na wybrzeżu będzie cieplej, około 5 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północno-zachodnich i zachodnich. W górach wiatr w porywach do 60 km/h może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Czytaj też: Kojarzysz tych mężczyzn? Szuka ich policja
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.