Na profilu "Z głową w gwiazdach" na Facebooku pojawił się entuzjastyczny wpis, który informuje o sześciu wieczorach doskonałej pogody, idealnej do obserwacji tej wyjątkowej komety.
Aż trudno w to uwierzyć, ale przed nami sześć wieczorów z naprawdę świetną pogodą nad przeważającym obszarem Polski. A to oznacza możliwość obserwacji pięknej komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) absolutnie dla każdego! – czytamy w poście.
Kiedy i jak obserwować kometę?
Autor wpisu wyjaśnia, że najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej pory na obserwacje. Zasada jest prosta: rozpoczynamy obserwacje około godzinę po zachodzie Słońca, bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym czasie niebo będzie już wystarczająco ciemne, abyście bez problemu mogli zlokalizować kometę - pisze na Facebooku "Z głową w gwiazdach".
Ważne, aby znać lokalną godzinę zachodu słońca, co można łatwo sprawdzić, wpisując odpowiednie hasło w wyszukiwarce internetowej. Po dodaniu jednej godziny uzyskamy idealny moment na rozpoczęcie obserwacji. Jak dodaje autor wpisu, od tego momentu kometa będzie widoczna przez około półtorej godziny, a z każdym dniem czas jej widoczności wydłuży się o 15 minut.
Gdzie szukać komety?
Kometa jest widoczna nad zachodnim horyzontem. Zachód jest tam, gdzie zachodziło Słońce i gdzie wciąż będziecie widzieli łunę po nim. W tym kierunku wypatrujcie właśnie komety - czytamy we wpisie.
Jak podaje źródło, dziś wieczorem, godzinę po zachodzie słońca, kometa znajdzie się na wysokości 16° nad horyzontem, a każdego kolejnego dnia będzie widoczna o około 2° wyżej.
Nie trzeba specjalistycznego sprzętu
Choć kometa będzie widoczna gołym okiem, warto rozważyć użycie teleskopu lub lornetki, co ułatwi jej szybszą lokalizację i pozwoli dostrzec więcej szczegółów. Wykonanie zdjęcia również nie powinno stanowić problemu – wystarczy smartfon lub aparat z trybem nocnym.
Autor profilu "Z głową w gwiazdach" radzi, aby unieruchomić sprzęt na statywie i stopniowo eksperymentować z wydłużaniem czasu ekspozycji. Dla miłośników astrofotografii podpowiedź: najlepszą okazją na zrobienie pamiątkowego zdjęcia z kometą jest moment, gdy znajduje się nisko nad horyzontem.
Czytaj więcej: Kiedy i jak zabezpieczyć rośliny na zimę? Nie przegap terminu.
Co jeszcze warto zobaczyć?
Jednym z ciekawszych zjawisk związanych z kometą C/2023 A3 jest tzw. przeciw-warkocz, czyli drugi warkocz komety, skierowany w stronę Słońca. Tworzą go cząstki pyłu, które słabiej odbijają światło, dlatego trudno go dostrzec gołym okiem. Jednak na zdjęciach może pojawić się ten rzadki, choć subtelny, element.
O pogodę chyba nie musicie się martwić! Nad Polskę nadciąga wyż, który przyniesie mnóstwo pogodnego nieba. Można więc śmiało założyć, że w każdy wieczór aż do niedzieli bez trudu wypatrzycie kometę! Stosując się do powyższych informacji bez trudu wypatrzycie kometę i zrobicie jej piękne zdjęcie - podsumowuje "Z głową w gwiazdach".