Piekielny żar w Dolinie Śmierci. Trzy letnie miesiące tego roku zapisały się w historii tego miejsca jako najgorętsze w historii pomiarów. Od czerwca do sierpnia średnia temperatura nie spadała tu poniżej 40,3°C (104,5°F). Poprzedni rekord wynosił 40,1°C (104,2°F) i padł latem 2021 roku.
Najbardziej upalnym miesiącem w tym roku był lipiec. To właśnie wtedy byliśmy o włos od pobicia dotychczasowego rekordu. To właśnie w lipcu termometry w Dolinie Śmierci pokazały 53,6°C. "Jest to zaledwie o 0,8°C mniej od najpewniejszego rekordu świata!" - informowali Lubuscy Łowcy Burz na swoim profilu na Facebooku. Ten rekord padł w Doliny Śmierci 10 lipca 2021 roku, kiedy temperatura wzrosła do 54,4°C.
Niektóre analizy klimatyczne opierają się na innym rekordzie, który miał paść w Dolinie Śmierci 10 lipca 1913 roku i wynosić 56,7°C. Ta wartość budzi jednak kontrowersje, ponieważ pomiar nie był wykonany zgodnie z obecnymi standardami Światowej Organizacji Meteorologicznej, co podważa jego wiarygodność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zyskaliśmy dodatkowe 26 ciepłych dni
Międzynarodowy zespół naukowców potwierdził, że 2023 rok był najgorętszym w historii pomiarów. Niestety ten rok utrzymuje trend. Za nami najgorętsze lato w historii pomiarów. - To drugi z rzędu taki rekord — alarmuje europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S).
Raport organizacji zajmujących się badaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak Climate Central, Red Cross Red Crescent Climate Centre i World Weather Attribution, jednoznacznie pokazuje, że niemal 80 proc. populacji doświadczyło większej liczby nietypowo ciepłych dni.
W ciągu ostatniego roku, który był rekordowo ciepły, każdy mieszkaniec Ziemi przeżył średnio o 26 nadzwyczajnie gorących dni więcej, niż wtedy, gdy na klimat nie miała wpływu działalność człowieka – podkreślają naukowcy.
Liczba ciepłych dni w różnych regionach globu różni się znacząco. Niektóre kraje doświadczyły dwóch czy trzech dodatkowych cieplejszych tygodni w ciągu roku, podczas gdy inne miały nawet 120 dodatkowych dni wysokiej temperatury, jak na przykład Kolumbia, Indonezja czy Rwanda.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.