Ostoje Ciemnego Nieba to wyjątkowe miejsca w Polsce, gdzie można cieszyć się widokiem nocnego nieba bez zanieczyszczeń świetlnych. Jednym z takich miejsc jest gmina Sieraków w Wielkopolsce. Jak informuje RMF24, dzięki zmianie oświetlenia ulicznego, na mniej rozpraszające światło, obserwacje są tam znacznie łatwiejsze.
W Ostoi Ciemnego Nieba w Sierakowie organizowane są regularne spotkania dla miłośników astronomii. Tomasz Zaraś, twórca tego miejsca, w rozmowie z RMF24 podkreśla, że wystarczy mapa nieba i kartka papieru, by rozpocząć przygodę z gwiezdnymi obserwacjami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Możemy zobaczyć gwiazdy, planety, księżyc, roje spadających gwiazd, obiekty głębokiego nieba, galaktyki oraz mgławice. [...] Są oczywiście aplikacje, ale to jest dla osób, które chcą od razu mieć wszystko. Mapka nieba, kartka papieru i szukanie samemu tych punktów. To coś niesamowitego. Można też oczywiście później wyposażyć się w lornetkę, z czasem w teleskop - wyjaśnia Tomasz Zaraś w rozmowie z RMF24.
W Polsce działa obecnie 10 miejsc objętych programem ochrony ciemnego nieba, w tym Izerski Park Ciemnego Nieba i Park Gwiezdnego Nieba 'Bieszczady'. W gminie Sieraków planowane są dalsze inwestycje, takie jak stanowiska obserwacyjne, miejsca do odpoczynku oraz parkingi, co ma przyciągnąć jeszcze więcej miłośników nocnego nieba.
Czym jest zanieczyszczenie światłem?
Specjaliści z Light Pollution Think Tank alarmują, że w Polsce niemal całkowicie zanikło naturalne nocne niebo. Zanieczyszczenie świetlne nie tylko utrudnia obserwacje astronomiczne, ale także negatywnie oddziałuje na zdrowie psychiczne i rytm biologiczny ludzi.
Według raportów, odpowiedzialne stosowanie sztucznego oświetlenia może ograniczyć te szkodliwe efekty, jednocześnie chroniąc tzw. ciemne niebo, które jest niezwykle ważne zarówno dla pasjonatów astronomii, jak i ogólnego dobrostanu ludzi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.