Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Naukowcy ostrzegają przed chaosem klimatycznym. "Nieodwracalne skutki"

15

Naukowcy wystosowali pilny apel do rządów Europy Północnej. W liście ostrzegają przed poważnym zagrożeniem, które w dalszym ciągu jest bagatelizowane. Autorzy listu przestrzegają przed chaosem klimatycznym, do jakiego może doprowadzić załamanie prądów na Oceanie Atlantyckim.

Naukowcy ostrzegają przed chaosem klimatycznym. "Nieodwracalne skutki"
Mapa prądów Oceanu Północnoatlantyckiego (Getty Images, PeterHermesFurian)

W liście do Nordyckiej Rady Ministrów cytowanym przez portal next.gazeta.pl naukowcy zwracają uwagę na "znaczące ryzyko poważnej zmiany cyrkulacji oceanicznej na Atlantyku". Kolejne analizy wyników badań jasno wskazują, że zagrożenie płynące z tej zmiany było do tej pory bagatelizowane i niedoszacowane. Tymczasem zmiana prądów oceanicznych będą miały "niszczycielskie i nieodwracalne skutki". Te dotknęłyby przede wszystkim krajów nordyckich, choć ich negatywne skutki byłyby odczuwalne także w innych częściach globu.

Apel przesłano do rządów Danii, Finlandii, Islandii, Szwecji i Norwegii. Sygnatariusze listu to 44 uznanych naukowców, na czele z amerykańskim klimatologiem prof. Michaelem Mannem i prof. Stefanem Rahmstorfen, specjalizującym się w badaniu związku klimatu i cyrkulacji oceanicznej.

W swoim apelu naukowcy koncentrują się na prądach morskich na północny Atlantyku. Prądy te przenoszą ciepłą wodę z okolic równika na północ i odwrotnie. Jak podkreślają badacze cytowani przez next.gazeta.pl, prądy te kształtują "warunki życia wszystkich ludzi w regionie Arktyki". Już teraz prąd zaczyna się słabnąć i nie da się wykluczyć, że jeszcze w tym stuleciu może dojść do jego załamania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamach terrorystyczny w Turcji. Kamery nagrały napastników

Spowolnienie lub całkowite zatrzymanie cyrkulacji miałoby katastrofalny wpływ na życie nie tylko w oceanie, ale dramatycznie zmieniłoby klimat na znaczącym obszarze Europy. W północnej części Europy doszłoby do gwałtownego ochłodzenia, którego konsekwencje byłyby dramatyczne. Jednym ze skutków byłby całkowity zanik rolnictwa.

Problem pojawiłby się także w tropikach, gdzie zmianie uległby wzorzec opadów. Do tego dochodzi spadek zdolności pochłaniania CO2 przez ocean i wzrost poziomu mórz. To prowadzi naukowców do przerażającej konstatacji, że "adaptacja nie byłaby możliwa"

Naukowcy wskazują, że nawet najmniejsze ryzyko powinno być alarmujące

Naukowcy piszą w swoim liście o ryzyku, wskazując, że nawet jeśli jest ono niskie, nie powinno być dalej bagatelizowane.

Nawet przy umiarkowanym prawdopodobieństwie wystąpienia punktu krytycznego, biorąc pod uwagę, że efekty byłyby katastrofalne i miałyby wpływ na cały świat przez następne stulecia, uważamy, że należy zrobić więcej, aby zminimalizować to ryzyko - wskazują badacze.

Naukowcy wzywają rządy Europy Północnej do podjęcia zdecydowanych działań, które nie powinny się ograniczać wyłącznie do tego obszaru. Najważniejsze jest odejście od spalania paliw kopalnych, aby zatrzymać ocieplanie się klimatu na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Burza śnieżna w Finlandii. Tysiące osób bez prądu, odwołane pociągi i niezwykłe zjawiska pogodowe
Bomba i rzeka. Piekielne połączenie dwóch zjawisk na niebie
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach – TOPR ostrzega turystów
Atak zimy w całym kraju. Wskazali kluczowe terminy
W Tatrach uchwycono widmo. Tajemnicze zjawisko przeraża i zachwyca
W Anglii najgorzej od 26 lat. To już prawie kataklizm
Spadł śnieg i od razu się zaczęło. Pokazali rozbite bmw
"Filmik dla osób, które nie mają wyobrażenia". Zima uderzyła w Tatrach
"Zbliża się coś naprawdę mocnego". Pilne ostrzeżenie z Niemiec
IMGW ostrzega. Zima szykuje się do ataku
Zima uderzy w Polskę. Miliony złotych na drogi i tysiące ton soli w zapasie
IMGW ostrzega: silne wiatry i opady śniegu nad Polską
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić