Po pierwsze, nadchodząca pełnia to tzw. Księżyc Myśliwych, czyli tradycyjna nazwa dla pełni następującej tuż po równonocy jesiennej i wrześniowej pełni Księżyca Zbiorów. Nazwa ta wywodzi się z czasów, kiedy ludzie obserwowali fazy Księżyca, aby planować swoje działania – w tym przypadku był to czas intensyfikacji polowań.
Niektóre rdzenne plemiona Ameryki Północnej używały innych nazw na to zjawisko, takich jak Krwawy Księżyc, Księżyc Wędrówki czy Księżyc Umierającej Trawy. Wszystkie te określenia odnosiły się do podobnych zmian w rytmie roku, kiedy dni stawały się krótsze, a przyroda zaczynała przygotowywać się do zimy.
Tym, co dodatkowo wyróżnia nadchodzącą pełnię, jest fakt, że będzie to superpełnia. Oznacza to, że Księżyc będzie wyglądał na jaśniejszy i większy niż zwykle, ponieważ znajdzie się bliżej Ziemi niż zazwyczaj. Co więcej, ta superpełnia ma być najjaśniejszą w całym 2024 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego Księżyc jest jaśniejszy podczas superpełni?
Podobnie jak Ziemia krąży wokół Słońca po eliptycznej, czyli owalnej orbicie, tak samo Księżyc porusza się po orbicie wokół Ziemi. W wyniku tego, odległość Księżyca od naszej planety nie jest stała, ale waha się od około 226 tysięcy do 251 tysięcy mil. Gdy Księżyc znajduje się bliżej Ziemi, a jednocześnie jest w pełni, dochodzi do zjawiska superpełni.
Takie zjawisko występuje tylko trzy lub cztery razy w roku, ponieważ bliskość Księżyca do Ziemi rzadko pokrywa się z momentem pełni. Nie wszystkie superpełnie są jednakowe – astronomowie uznają, że superpełnia występuje wtedy, gdy Księżyc znajduje się co najmniej 90% drogi od swojego najdalszego punktu (apogeum) do najbliższego (perygeum).
Kiedy możemy obserwować nadchodzącą superpełnię?
Księżyc Myśliwych, który pojawi się w tym tygodniu, będzie trzecią z czterech następujących po sobie superpełni w tym roku, jak informuje NASA. Dokładnie przypada ona na czwartek, 17 października, a perygeum Księżyca, czyli jego najbliższy punkt względem Ziemi, zostanie osiągnięte dzień wcześniej. Dzięki temu będzie to największa i najjaśniejsza superpełnia w 2024 roku, choć różnica w jasności w porównaniu do innych superpełni będzie minimalna.
Najbliższy Ziemi punkt orbity Księżyca osiągniemy w środę o godzinie 21:00 czasu wschodniego (ET), natomiast pełnia nastąpi około 12 godzin później, o 7:30 rano w czwartek. W niektórych częściach świata, jak na zachód od Międzynarodowej Linii Daty, pełnia będzie widoczna w środę późnym wieczorem, a dla miejsc na wschód od Nowej Zelandii – w piątek rano.
Miłośnicy astronomii będą mieli okazję obserwować Księżyc w pełni przez około trzy dni, od wtorkowego wieczoru do piątkowego poranka. Astronomowie zalecają podziwianie zjawiska tuż po zachodzie słońca, kiedy Księżyc wydaje się największy, a najlepsze warunki do obserwacji będą tuż nad horyzontem.