Meteorolodzy nie dowierzają. Termometry w nocy wskazały 26 stopni
Na początku tygodnia we Francji odnotowano wyjątkowo wysoką temperaturę. U stóp Pirenejów, termometry wskazały ponad 26 stopni Celsjusza w nocy. To niezwykle wysoka wartość jak na listopad. Według meteorologów za tak skrajne temperatury odpowiedzialny jest wiatr fenowy.
Miniony tydzień na południowym zachodzie Francji przyniósł zaskakująco wysokie temperatury, które jak na koniec listopada były wyjątkowo ciepłe. W Pau, stolicy departamentu Pireneje Atlantyckie, temperatura przekroczyła 25 stopni Celsjusza, a to jeszcze nie był koniec.
W nocy z poniedziałku na wtorek, o godzinie 4.00 nad ranem, termometry w tym mieście wskazały aż 26,3 stopnia Celsjusza. Również w innych miejscowościach regionu panowały wysokie temperatury – w Biarritz, na zachodnim wybrzeżu kraju, oraz w Tarbes, w regionie Oksytanii, termometry odnotowały 24 stopnie Celsjusza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Leśny orzeł" na Pomorzu. Unikalny dendroglif. Polskie godło z 90 tys. drzew
Upały we Francji. Meteorolodzy tłumaczą
Tak wysokie wartości zostały spowodowane przez wystąpienie fenu – ciepłego i silnego wiatru, który wieje z gór w kierunku dolin, powodując gwałtowny wzrost temperatury. Zjawisko to jest charakterystyczne dla obszarów górskich w Europie, a jego wpływ dał się odczuć nie tylko we Francji. Jak informuje TVN24, podobne warunki wystąpiły także w Polsce, gdzie w Sudetach o poranku w poniedziałek zanotowano 18 stopni Celsjusza.
Francuscy meteorolodzy podkreślają jednak, że takie temperatury są absolutnie nietypowe, nawet jak na lato. Matthieu Sorel, klimatolog z krajowej agencji meteorologicznej Meteo France, zaznaczył, że "to naprawdę wysoka temperatura, nawet jak na lato, nie mówiąc już o końcu listopada".
Takie ekstremalne wartości przypominają rekord sprzed ponad 50 lat – 27 listopada 1970 roku, kiedy to w tym samym rejonie zmierzono 26,2 stopnia Celsjusza, również wskutek fenu. Powtarzające się skrajne zjawiska stanowią sygnał, że zmiany klimatyczne mogą mieć coraz większy wpływ na pogodę w różnych częściach Europy, w tym także we Francji.