Podleśniczy Dawid Kontny z Borów Tucholskich wyjaśnia wiele zagadek powstawania niezwykłych zjawisk w polskich lasach. Jednym z nich są tajemnicze otwory, które można wielokrotnie zauważyć w mrowiskach.
Czytaj także: Ksiądz kopał psa. Jest reakcja kurii
Jak powstają tego typu zjawiska? W Polsce nie występują mrówkojady, które mogłyby stać za kopaniem w mrowiskach i spożywaniem mrówek. Okazuje się, że mamy jednak "mamy własne skrzydlate mrówkojady".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Leśnik tłumaczy. Tak powstają otwory w mrowiskach
Pewnie nie raz zastanawialiście się, skąd biorą się duże otwory w mrowiskach, mimo że mrówkojady u nas nie występują? Nie do końca, bo występują... tak jakby. Mamy własne skrzydlate mrówkojady w postaci dzięciołów - wyjaśnił pochodzenie otworów twórca profilu "Borem Lasem Wodą Bagnem".
Okazuje się, że charakterystyczne, duże otwory są wynikiem żerowania na mrówkach. Dzięcioły wykorzystują fakt, że ich ofiary zapadają w sen zimowy.
To one, najczęściej zimą, wykonują te otwory w mrowiskach, wyjadając otumanione w zimowym letargu mrówki. Najczęściej te włamania do mrówczych imperiów dokonują dzięcioły zielone i czarne - dodaje podleśniczy Dawid Kontny.
Dzięcioły bardzo głęboko eksplorują mrowiska. Zimą potrafią wykopać otwór o głębokości nawet 1 metra. Mrówki stanowią jeden z głównych przysmaków tych ptaków. Latem i wiosną wyjadają je z pnia drzew. Dziennie dzięcioł zjada zawrotną liczbę mrówek. Ich objętość sięga 300 ml. Poza mrówkami dzięcioły spożywają również pszczoły, tworząc np. dziury w ulach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.