Według synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michała Ogrodnika, w noc sylwestrową najbrzydsza pogoda ze słabymi opadami deszczu i niestety też silnym i porywistym wiatrem prognozowana jest w północnej części kraju. Im dalej na południe, tym mniej chmur, ale miejscami może być zdecydowanie chłodniej.
Na północy Polski zachmurzenie będzie duże i całkowite z opadami deszczu. W centralnych regionach, od Wielkopolski przez Łódź po Mazowsze, przewidywane jest zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże.
Najładniejsza noc z bezchmurnym niebem zapowiada się na południu kraju - obejmując Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. W tych rejonach mogą jednak wystąpić mgły ograniczające widzialność do około 500 metrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Temperatury w sylwestrową noc będą zróżnicowane. Najniższe wartości prognozowane są w kotlinach górskich, około minus 6 stopni Celsjusza.
Jeżeli ktoś planuje sylwestra w górach, to powinien zdecydowanie cieplej się ubrać - radzi Michał Ogrodnik, cytowany przez PAP.
W centralnej Polsce termometry wskażą od minus 1 stopnia na południu Podlasia do 2 stopni na Mazowszu. Najcieplej będzie nad samym morzem - do 4 stopni Celsjusza.
Wiatr w całym kraju będzie umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowo-zachodnich. Najsilniej powieje nad morzem - w porywach do około 85 km/h, oraz w obszarach podgórskich Sudetów, takich jak Kotlina Kłodzka i Kotlina Jeleniogórska, gdzie prędkość wiatru może osiągnąć do 80 km/h.
Na południu kraju, ze względu na ujemne temperatury i możliwe marznące mgły, kierowcy powinni zachować ostrożność z powodu śliskich nawierzchni.
Kapryśna pogoda w Sylwestra. A jak będzie 1 stycznia?
Nowy Rok przyniesie najładniejszą pogodę na południowym wschodzie Polski, gdzie spodziewane jest małe zachmurzenie i dużo słońca. W pozostałych regionach zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na północy nadal całkowite. W północnej i zachodniej części kraju można spodziewać się opadów deszczu i silnego wiatru, który będzie obniżał temperaturę odczuwalną.
Mimo że termometry na zachodzie i południu kraju pokażą nawet 7-8 stopni Celsjusza, w centrum około 6 stopni, a najchłodniej będzie na wschodzie - od 1 do 3 stopni, to przez silny wiatr temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa.
Wiatr będzie obniżał temperaturę odczuwalną i pomimo tego, że na termometrach zobaczymy wysokie wartości, będzie odczuwalnie chłodniej - podkreśla synoptyk.