Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zamieścił w sieci prognozę pogody na okres od grudnia do lutego. Czego należy się spodziewać?
Eksperci twierdzą, że w grudniu średnia miesięczna temperatura powinna się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Na zachodzie możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - podkreśla IMGW.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W styczniu natomiast średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Na północy temperatura możliwa w zakresie normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - zauważono.
A co przyniesie luty? Według ekspertów, "na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020".
Na południu możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej - podsumowano.
IMGW wyjaśnia. Oto znaczenie kluczowych pojęć
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"? IMGW wyjaśnia, że:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) - zauważa IMGW.