Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia I i II stopnia dotyczące silnego wiatru, który może osiągnąć prędkość nawet 115 km/h. Ostrzeżenia te obejmują niemal cały kraj, a szczególnie zagrożone są niektóre regiony.
W środę po południu IMGW ogłosiło ostrzeżenia II stopnia dla powiatów w województwach pomorskim i zachodniopomorskim, w tym m.in. puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, słupskiego oraz sławieńskiego, koszalińskiego, białogardzkiego, kołobrzeskiego, gryfickiego, kamieńskiego i Świnoujścia. Również powiat tatrzański w województwie małopolskim znalazł się na liście.
Na tych terenach prognozowany jest bardzo silny wiatr z południowego zachodu, o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, z porywami do 115 km/h. Najsilniejsze podmuchy spodziewane są w środę w ciągu dnia i wieczorem. Ostrzeżenia obowiązują do czwartku (2 stycznia) do godz. 12, z możliwością przedłużenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Oto najwyższa para w Polsce. Razem mają 414 cm wzrostu
Ostrzeżenia I stopnia IMGW
Ostrzeżenia I stopnia dotyczą niemal całej Polski, w tym województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego oraz części pomorskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Dotyczą także północnej części województw mazowieckiego i łódzkiego, powiatu kieleckiego w świętokrzyskim oraz południowych części województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Na tych obszarach przewiduje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, z porywami do 75 km/h, z kierunku południowo-zachodniego. Ostrzeżenia te obowiązują do czwartku, w różnych godzinach w zależności od regionu.
Zalecenia IMGW
Ostrzeżenia II stopnia oznaczają możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą prowadzić do dużych strat materialnych oraz zagrożenia zdrowia i życia. Zaleca się zachowanie dużej ostrożności i przestrzeganie zaleceń służb ratowniczych. Ostrzeżenia I stopnia również wskazują na ryzyko niebezpiecznych zjawisk, dlatego ważne jest śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.