Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Miał 88 lat.

Zmarł papież Franciszek

Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 
aktualizacja 

Ekspertka IMGW wskazuje na 29 marca. Oto co nas czeka

28

Pogoda wpływa na funkcjonowanie organizmu, co meteorolodzy obrazują poprzez prognozy biometeorologiczne. Zuzanna Borowicz z Zespołu Prognoz Specjalistycznych tłumaczy, jak wpływa na nas początek wiosny i zbliżająca się zmiana czasu z zimowego na letni. Ta czeka nas już w przyszły weekend - w nocy z 29 na 30 marca.

Ekspertka IMGW wskazuje na 29 marca. Oto co nas czeka
Zmiana czasu już wkrótce. Oto, co odczujemy (Getty Images, biometeo.imgw.pl, IMGW, Ute Grabowsky)

Prognoza biometeorologiczna jest przygotowywana przez dyżurującego specjalistę biometeorologa. Jak mówi nam Zuzanna Borowicz, ekspertka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do jej powstania potrzebna jest obserwacja wielu czynników - pola barycznego, frontów atmosferycznych, masy powietrza, obrazów satelitarnych i radarowych, a także wskaźników biometeorologicznych, takich jak wskaźnik obciążenia cieplnego organizmu, temperatura odczuwalna i wagowa zawartość tlenu w powietrzu.

Prognoza przygotowywana jest dla trzech okresów – poranka, dnia i wieczoru. Niekiedy obejmuje również noc i zawiera informacje dotyczące jakości wypoczynku - tłumaczy Zuzanna Borowicz.

Jak dodaje, ocenia się tak zwaną bodźcowość, czyli presję pogody na organizm człowieka. - Na nasze samopoczucie wpływa wiele czynników meteorologicznych, takich jak temperatura powietrza, wilgotność, promieniowanie słoneczne, wiatr, ciśnienie atmosferyczne, burze czy mgły - tłumaczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jechał SUV-em po chodniku. Właściciel salonu tłumaczy

Początek wiosny 2025. Tak pogoda wpłynie na organizm

Nasza rozmówczyni mówi, że trudno jednoznacznie określić, jaka pogoda jest najbardziej niekorzystna dla ludzkiego organizmu, ale można wskazać elementy najbardziej uciążliwe.

Upał, silny mróz, gwałtowne ocieplenie lub ochłodzenie, nagłe zmiany ciśnienia, bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne, a także silny wiatr mogą sprawić, że będziemy odczuwali pogorszone samopoczucie. Wpływ poszczególnych bodźców atmosferycznych może być także zwiększony przez ich współdziałanie - mówi Zuzanna Borowicz.

Jedno jest pewne - początek wiosny, związany z równonocą wiosenną (która już za nami), wiąże się z większą ilością słońca, co powinno dobrze na nas oddziaływać. Choć sprawa nie jest taka oczywista.

Zmiany w środowisku jakie zachodzą na początku wiosny, uwarunkowane zarówno czynnikami astronomicznym, czyli dłuższy dopływ światła słonecznego jak i atmosferycznymi, ze względu na dużą zmienność pogody, mogą być obciążające dla organizmu. Zimą też często izolujemy się od warunków zewnętrznych, ale wraz z ociepleniem chętniej wychodzimy na świeże powietrze, a nasz organizm nie zawsze jest na to przygotowany. W okresie przejściowym ważne jest czy jesteśmy zahartowani, czy izolujemy się od bodźców pogodowych - wskazuje ekspertka IMGW.

Zmiana czasu na letni. Ekspertka o skutkach dla organizmu

Równonoc wiosenna to niejedyny, przełomowy moment w najbliższym czasie. W nocy z 29 na 30 marca będziemy przestawiać zegarki na czas letni. Będziemy spać krócej, bo wskazówki przejdą z godziny 2.00 na 3.00. Nie obędzie się bez perturbacji dla naszego samopoczucia.

Zmiana czasu początkowo bodźcowo, niekorzystnie wpływa na człowieka. Może ona skutkować dużymi skokami hormonów, głównie kortyzolu, hormonu stresu, i melatoniny, czyli hormonu snu, będącymi reakcją naszego organizmu na zaburzenie rutyny. Pojawić się mogą problemy ze snem, wahania nastroju, możemy być mniej efektywni w pracy. Niekorzystne objawy są najsilniejsze przez pierwsze kilka dni, a później stopniowo słabną, ponieważ adaptujemy się do zmiany. W dłuższym okresie zmiana czasu jest korzystna dla organizmu człowieka, ponieważ nasz rytm biologiczny synchronizuje się z cyklem światła i ciemności - przyznaje Zuzanna Borowicz.

Prognoza biometeo dla każdego

Prognoza biometeorologiczna dotyczy każdego z nas. Wpływ jest co prawda zróżnicowany, bowiem zależy od indywidualnych predyspozycji.

Prognoza biometeorologiczna jest skierowana do wszystkich, ale należy mieć na uwadze, że pewne grupy – m.in. seniorzy, dzieci, osoby z chorobami układu krążenia – są bardziej wrażliwe na działanie danych bodźców atmosferycznych. Na przykład zanieczyszczenia powietrza wpływają niekorzystnie zwłaszcza na osoby z chorobami układu oddechowego - wskazuje Zuzanna Borowicz.

Pogoda wpływa także na nasze samopoczucie psychiczne, bowiem reguluje pewne procesy zachodzące w organizmie.

Na przykład światło słoneczne wpływa na gospodarkę hormonalną – w pochmurne dni, gdy dociera do nas mniej promieniowania słonecznego, zwiększa się produkcja melatoniny i możemy czuć się senni. Z drugiej strony duża ilość światła słonecznego pobudza wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Zmiany fizjologiczne wpływają z kolei na naszą psychikę i "odczuwanie" pogody - dodaje ekspertka.

Rafał Strzelec, dziennikarz o2.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Burze i silne deszcze. Ostrzeżenia dla 10 województw
Pogoda we Wrocławiu. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Wiosenna aura, przelotny deszcz i przejaśnienia
Pogoda w Warszawie. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Przyjemnie ciepło i pogodnie przez cały dzień
Pogoda w Szczecinie. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Przelotny deszcz i rozpogodzenia po południu
Pogoda w Rzeszowie. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Słoneczny dzień i idealna aura na wiosenne spacery
Pogoda w Poznaniu. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Wiosenny dzień z umiarkowanym zachmurzeniem
Pogoda w Opolu. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Przyjemne wiosenne temperatury i brak opadów
Pogoda w Olsztynie. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Odpowiedni dzień na wiosenne aktywności
Pogoda w Łodzi. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Przewaga chmur i umiarkowana temperatura
Pogoda w Lublinie. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Pogoda będzie sprzyjać spacerom i aktywnościom
Pogoda w Krakowie. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Pogoda zachęci do spacerów
Pogoda w Kielcach. Prognoza na sobotę, 19 kwietnia 2025. Będzie ciepło, pogodnie i bez opadów
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić