Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Marcin Lewicki
Marcin Lewicki | 

Anomalie pogodowe w Polsce. Taki widok zastali w sadach

4

Za nami niezwykle ciepły październik. Średnia temperatura przekraczała 10 stopni Celsjusza, a w niektóre dni termometr pokazywał nawet 15-18 stopni. To przełożyło się na anomalie związane z przyrodą. W listopadzie zaczęły kwitnąć jabłonie, które normalnie zaczynają budzić się dopiero wiosną.

Anomalie pogodowe w Polsce. Taki widok zastali w sadach
Tak wyglądają jabłonie kwitnące w listopadzie (nadesłane)

Polacy korzystali z pogody w październiku. Na ulicach widać było wielu motocyklistów, a na chodnikach i drogach rowerowych pełno osób spacerowało i jeździło na rowerze. Nic dziwnego. W wielu miejscach kraju regularnie świeciło słońce, a temperatura przekraczała 10 stopni Celsjusza.

Pogodowe anomalie wpłynęły na przyrodę. W sadach zaczęły kwitnąć jabłonie. Przykład? Jak informują nasi czytelnicy, pod Toruniem owocują drzewa jabłoni domowej Golden Delicious.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Anomalie pogodowe w kwietniu. "Jeden z elementów globalnego ocieplenia"

To odmiana, która owocuje najwcześniej w kwietniu, ale zwykle zaczyna kwitnąć w okolicach majówki. Wysoka temperatura i słońce sprawiły, że drzewa zaczęły wypuszczać pąki już w listopadzie.

Jabłonie budzą się ze snu. Co teraz?

Na nadesłanych nam zdjęciach widać, że jabłonie w listopadzie budzą się ze snu i powoli zaczynają owocować. To bardzo niepokojące. Niestety, chociaż wygląda to bardzo uroczo, może stanowić problem dla sadowników.

Rzeczywiście, wygląda to atrakcyjnie, ale dla mnie to problem. Niedługo pojawią się przymrozki i drzewka wymarzną. Owoców na wiosnę najprawdopodobniej nie będzie, albo będzie ich niewiele. Nie ma się z czego cieszyć - mówi nam czytelniczka, która podesłała kilka zaskakujących fotografii.

Problematyczna pogoda może wpłynąć na zbiory sadowników w całym kraju, a co za tym idzie, na ceny jabłek w sklepach. Jeżeli zbiory zaczną wymarzać, polskich jabłek będzie mniej niż w ubiegłych latach. Konsekwencje anomalii atmosferycznych poznamy jednak dopiero wiosną.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić