W rejonie zachodniego wybrzeża japońskiej wyspy Honsiu doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2. Jak poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC), wstrząsy zostały zlokalizowane na głębokości około 8 kilometrów pod powierzchnią ziemi.
Mimo znacznej siły trzęsienia, japoński nadawca publiczny NHK uspokoił, że nie wydano ostrzeżenia przed tsunami. Do tej pory brak również doniesień o zniszczeniach czy ofiarach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Druzgocące obrazki z Kłodzka. Ściany jak gąbka. "Dramat"
Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzegła jednak przed możliwością wystąpienia wstrząsów wtórnych, które często towarzyszą silnym trzęsieniom ziemi i mogą powodować dodatkowe zagrożenie dla mieszkańców regionu.
Trzęsienia ziemi w Japonii
Zjawiska sejsmiczne są w Japonii częste i stanowią istotne wyzwanie dla tego kraju. Japonia leży w obszarze Pacyficznego Pierścienia Ognia – strefy obejmującej setki aktywnych uskoków tektonicznych i wulkanów, która jest jednym z najbardziej sejsmicznie aktywnych miejsc na świecie.
Szacuje się, że aż 20 proc. globalnych trzęsień ziemi o magnitudzie powyżej 6 występuje właśnie w tej okolicy. Dzięki zaawansowanym technologiom i rygorystycznym przepisom budowlanym Japonia jest jednak dobrze przygotowana na tego typu zagrożenia, co znacząco minimalizuje skutki takich katastrof. Trzęsienia ziemi przypominają mieszkańcom Japonii o ciągłej konieczności zachowania czujności i gotowości do ewakuacji.
Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii, jakie kiedykolwiek odnotowano, osiągnęło magnitudę 9,5. Wydarzyło się to w 1960 roku na terenie Chile.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.