Dr inż. Marcin Wdowikowski z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej w rozmowie z Polską Agencją Prasową, podkreśla, że susza w Polsce jest poważnym problemem, który dotyka różne aspekty życia. Sytuacja hydrologiczna w kraju staje się alarmująca, co potwierdzają dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB).
Susza to proces, który można podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich, susza meteorologiczna, zaczyna się od braku opadów. W lecie często towarzyszy jej fala upałów. Następnie pojawia się susza glebowa, która ogranicza dostępność wody dla roślin. Ostatecznie dochodzi do suszy hydrologicznej, kiedy poziom wód w rzekach i studniach drastycznie spada.
Dr Wdowikowski wyjaśnia, że susza hydrologiczna jest najgroźniejsza, prowadząc do zjawiska niżówki, a nawet zaniku wody w rzekach. Deficyt wody nie jest możliwy do uzupełnienia przez krótkotrwałe opady, co czyni sytuację jeszcze bardziej skomplikowaną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Powstaje deficyt, który bardzo często nie jest możliwy do uzupełnienia nawet przez ulewną burzę, kiedy woda bardzo szybko odpływa. Susza na każdym etapie jest dużym obciążeniem dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki, dlatego wprowadzono nazwę susza gospodarcza, która podkreśla negatywny wpływ na każdy z tych elementów - wskazał ekspert.
Długotrwałe skutki i działania
W Polsce i Europie susza jest zjawiskiem stałym od ponad 20 lat, z najdotkliwszymi skutkami odnotowanymi w 2003, 2015 i 2019 roku. Obecnie obowiązuje Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy na lata 2021-27, który obejmuje m.in. analizę możliwości powiększenia zasobów wodnych oraz budowę nowych urządzeń wodnych.
Dr Wdowikowski zaznacza, że zazielenianie miast i przywracanie funkcji środowiskowych na obszarach rolniczych to kluczowe działania adaptacyjne do zmian klimatycznych. Wprowadzane są również narzędzia optymalizujące wykorzystanie wody, takie jak gospodarka o obiegu zamkniętym i ponowne wykorzystanie wody.
Ekspert z Politechniki Wrocławskiej podkreśla, że susza gospodarcza wpływa negatywnie na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań mających na celu zrównoważony rozwój i adaptację do zmieniających się warunków klimatycznych. Optymalizacja wykorzystania wody w przemyśle i rolnictwie staje się niezbędna, aby przeciwdziałać skutkom suszy w przyszłości.
Czytaj też:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.