W ostatnich dniach w Polsce panują warunki atmosferyczne, które sprzyjają zwiększonej emisji zanieczyszczeń. Niskie temperatury oraz małe prędkości wiatru prowadzą do kumulacji pyłów zawieszonych, co potwierdza rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), Tomasz Matusiak.
Wzrost stężenia pyłów PM10
Od początku 2025 r. najwyższe średniodobowe stężenie pyłu PM10 odnotowano 17 lutego w Radomsku, gdzie wyniosło 192,3 mikrogramów na m3. W analogicznym okresie 2024 r. epizody wysokich stężeń były rzadsze i krótsze. W 2025 r. takich epizodów jest więcej, a ich długość wzrosła do nawet sześciu dni.
Kopciuchy zatruwają powietrze
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) podkreśla, że smog w Polsce wynika głównie z ogrzewania domów przy użyciu tzw. kopciuchów. Sektor komunalno-bytowy odpowiada za 90 proc. emisji pyłu zawieszonego. Obecne warunki pogodowe, takie jak rozległy wyż i niskie temperatury, dodatkowo pogarszają sytuację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według GIOŚ, 18 lutego warunki meteorologiczne sprzyjały kumulacji zanieczyszczeń, szczególnie w centrum i na południu Polski. Wysokie stężenia pyłu PM10 obserwowano w województwach dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim.
Smog powstaje przy intensywnej emisji zanieczyszczeń w warunkach niesprzyjających ich rozpraszaniu, takich jak bezwietrzna pogoda czy inwersja temperatury.
Pył PM10 - wpływ na zdrowie
Wdychane do płuc cząsteczki pyłu PM10 mogą powodować różne reakcje np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.
Najnowsze badania wskazują na jego negatywny wpływ na rozwój płodu u kobiet w ciąży. Może dojść do powikłań przebiegu ciąży, dziecko może przyjść na świat się ze zbyt małą wagą urodzeniową bądź wadami wrodzonymi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.