Przełom 2024 i 2025 roku przyniósł miłośnikom astronomii niezwykłe widowisko. Karol Wójcicki nieco z przymrużeniem oka ogłosił, że była to "najlepsza zorza 2025 roku". Prowadzącemu facebookowy profil "Z głową w gwiazdach" udało się "upolować" szczególny rodzaj zorzy polarnej za Żelechowem w województwie mazowieckim.
SAR (z ang. Stable auroral red arc) to taki szczególny rodzaj zorzy, która różni się zarówno wyglądem, jak i mechanizmem powstawania od klasycznych zórz. SAR był widoczny dużo dalej na południe niż sama zorza. Jego łuk rozciągał się od od wschodniego do zachodniego horyzontu, przecinając po drodze zenit - wyjaśnił Karol Wójcicki w poście zamieszczonym na Facebooku.
Jak wyjaśnił prowadzący profil "Z głową w gwiazdach", "SAR pojawia się w czasie burz magnetycznych, gdy w górnej warstwie atmosfery (tzw. termosferze) dochodzi do podgrzewania jonosfery na skutek przepływu prądów. Zjonizowane cząstki są wtedy pobudzane do świecenia, ale mniej gwałtowny sposób, niż przy klasycznej zorzy polarnej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Karol Wójcicki dołączył do swojego wpisu kilka zdjęć, które dokumentowały zaobserwowaną przez niego zorzę polarną. Czerwone kolumny roztańczonych świateł wystrzeliwujące w niebo robią ogromne wrażenie.
Polacy łapią zorzę polarną
Pod wpisem Karola Wójcickiego pojawiła się lawina komentarzy, w których internauci dzielili się własnymi kadrami zorzy. Wśród lokalizacji, w których udało się uchwycić to niezwykłe zjawisko, znalazły się m.in. małopolski Tarnów i Kraków, a także województwo lubelskie.
To właśnie w tym ostatnim Grzegorzowi Królowi udało się uchwycić nie tylko mieniące się czerwienią filary zorzy polarnej, ale i jej zielone pasma. Widok naprawdę robi ogromne wrażenie.
Imponująco wyglądają także zdjęcia zrobione przez Bartłomieja Jureckiego i Daniel Gruszka, które zamieszczone zostały na facebookowym profilu Tatromaniak. Na fotografiach widzimy nie tylko majestatyczne tatrzańskie szczyty, ale także niebo mieniące się czerwienią. Internauci nie kryli zachwytu ujęciami Tatr i połyskującej nad nimi zorzy polarnej. "Piękne", "Cudowne widoki" - komentowali internauci.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.