Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Danuta Pałęga | 
aktualizacja 

Katastrofa w Kalifornii. Pojawiła się nowa teoria dot. pożarów

89

W ostatnich dniach Kalifornia zmaga się z niszczycielskimi pożarami, które ogarnęły Los Angeles i okoliczne tereny. Kataklizm zniszczył już ponad 12 tysięcy budynków, a liczba ofiar wzrosła do 11 osób. Wciąż nie udało się opanować żywiołu, który w tym roku zyskał szczególną intensywność z powodu wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych.

Katastrofa w Kalifornii. Pojawiła się nowa teoria dot. pożarów
Katastrofalne pożary w Kalifornii. Skala zniszczeń i przyczyny (x)

Specjaliści wskazują na wiatr Santa Ana jako główny czynnik podsycający rozprzestrzenianie się ognia. Ten charakterystyczny dla Kalifornii huraganowy wiatr o prędkości dochodzącej do 160 km/h działa niczym "turbodoładowanie" dla ognia.

Jak mówi Chris Cuomo z NewsNation, "powodem, dla którego pożary rosną w sposób, którego jeszcze nie widzieliśmy, jest to, że każdy z nich jest turbodoładowany przez wiatry. Są zbyt duże dla wszystkiego i wszystkich". Dodaje, że "nic tak nie podsyca ognia jak powietrze".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielki atak zimy w Belgii. Śnieg sparaliżował Brukselę

Susza, wysokie temperatury i dzika roślinność

Jak podaje Onet, oprócz wiatru do eskalacji pożarów przyczyniły się też ekstremalne warunki klimatyczne. Długotrwała susza w połączeniu z wysokimi temperaturami spowodowała, że dzika roślinność stała się wyjątkowo łatwopalna. Od października w Los Angeles spadło zaledwie 0,4 cm deszczu, co dodatkowo pogorszyło sytuację.

Eksperci zwracają również uwagę na specyfikę terenów objętych pożarami. Jak wyjaśnia Luca Carmignani, doradca przeciwpożarowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, "płomienie palą się pod górę szybciej niż w dół, a w miastach z drogami w pobliżu dzikiej przyrody bardzo często zdarza się, że pojazdy przypadkowo rozpalają ogień".

Wpływ zmieniającego się klimatu

Zjawiska związane z klimatem również znacząco wpłynęły na tegoroczne pożary. Niezwykłe prądy strumieniowe oraz warunki pogodowe, takie jak gwałtowne ulewy, które wcześniej spowodowały bujny wzrost roślinności, w połączeniu z wysokimi temperaturami, stworzyły idealne warunki dla rozprzestrzeniania się ognia.

Jak podaje Onet, Jon Keeley, naukowiec ds. pożarów z U.S. Geological Survey, zauważa, że "letnie pożary są zwykle większe, ale nie płoną tak szybko. Pożary zimowe są znacznie bardziej niszczycielskie, ponieważ rozchodzą się znacznie szybciej".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rekordowe straty ekonomiczne

Skala zniszczeń jest porażająca. Eksperci z AccuWeather oszacowali, że koszty związane z pożarami mogą osiągnąć wartość nawet 57 miliardów dolarów. Główny meteorolog tej firmy, Jonathan Porter, ostrzega, że "może to być najgorszy pożar w nowoczesnej historii Kalifornii w oparciu o liczbę spalonych konstrukcji i straty ekonomiczne".

Śledztwo w sprawie przyczyn

Onet informuje, że choć większość pożarów wynika z warunków naturalnych, w przypadku pożaru Kenneth Fire podejrzenie pada na czynniki ludzkie. Jak poinformowała lokalna policja, aresztowano jedną osobę podejrzaną o celowe podłożenie ognia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Śnieżycie i nawet - 20 st. C. Już w następnym tygodniu
Zima nie odpuszcza. Prognoza pogody na 12 i 13 stycznia
Śnieżyce paraliżują południe USA. Wiele osób bez prądu, tysiące lotów odwołanych
Rośnie zagrożenie powodziowe. Cofka nad Bałtykiem, w górach śnieżyce
Zachodniopomorskie zmaga się z awariami prądu. Wszystkiemu winna pogoda
Pilny komunikat IMGW. Polacy, szykujcie się
Cyklon Dikeledi. Majotta ogłasza alarm i szykuje się na uderzenie żywiołu
Tragiczne pożary w Kalifornii. Rośnie liczba ofiar
IMGW ostrzega. Cała Polska z alertami
Prognoza IMGW. Weekend przyniesie zimową aurę. Tu sypnie śniegiem
Sztorm na Bałtyku. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem
2024 rok najcieplejszym w historii pomiarów. A będzie jeszcze gorzej
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić