Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

IMGW wydało ostrzeżenia. Trudne warunki na południu kraju

0

Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach czeka nas zróżnicowana aura. Polska znajdzie się pod wpływem różnych układów barycznych, co przyniesie opady śniegu, deszczu oraz silne podmuchy wiatru. Miejscami ma dochodzić również do niebezpiecznych oblodzeń.

IMGW wydało ostrzeżenia. Trudne warunki na południu kraju
Prognoza pogody na czwartek i piątek (Getty Images, Mint Images)

W czwartek prognozowane jest duże zachmurzenie z możliwością większych przejaśnień w godzinach popołudniowych. Na południowym wschodzie kraju niebo pozostanie całkowicie zachmurzone. Miejscami wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie na południu pojawi się śnieg.

Rano należy spodziewać się silnych zamgleń ograniczających widoczność. Temperatury maksymalne wyniosą od 0°C na południu, przez około 3°C w większości regionów, do 5°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr będzie słaby, głównie z kierunków południowych, natomiast na wschodzie i południowym wschodzie zmienny.

Noc z czwartku na piątek przyniesie duże zachmurzenie z przejaśnieniami, a na południu miejscowe rozpogodzenia. Na wschodzie i nad morzem mogą wystąpić słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach spodziewany jest śnieg. W Małopolsce miejscami pojawią się mgły ograniczające widzialność do 100 metrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Trzeba zagryźć zęby". Gawkowski mówi o kampanii

Śnieg, deszcz i silny wiatr w Polsce

Piątek upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia, jedynie na północnym wschodzie możliwe są miejscowe przejaśnienia. Od zachodu kraju przemieszczać się będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem, które stopniowo przejdą w deszcz. Na południowym zachodzie mogą wystąpić przejściowo opady marznące, prowadzące do gołoledzi. W górach spodziewane są intensywne opady śniegu z przyrostem pokrywy o około 5 cm, a w Sudetach nawet do 15 cm.

Temperatury maksymalne wyniosą od 1–2°C na wschodzie i miejscami na Pomorzu, około 5°C w centrum, do 7°C na zachodzie. W kotlinach karpackich będzie chłodniej, około 0°C. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, początkowo z kierunków południowych, skręcający od zachodu na zachodni.

IMGW ostrzega przed oblodzeniem i marznącymi opadami

W województwie małopolskim ostrzeżenie przed oblodzeniem jest ważne od środy 4 grudnia od godziny 18:00 do czwartku 5 grudnia do godziny 8:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia oblodzenia szacowane jest na 80%.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie. Temperatura powietrza obniży się do około minus 3 st. C, temperatura minimalna przy gruncie około minus 6 st. C – poinformował IMGW.

Ostrzeżenie przed oblodzeniem wydano również dla województwa podkarpackiego. Będzie ono obowiązywać od czwartku 5 grudnia od godziny 7:30 do piątku 6 grudnia do godziny 7:30.

Dla Dolnego Śląska IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, które zacznie obowiązywać w czwartek 5 grudnia od godziny 7:30 i pozostanie aktualne do piątku 6 grudnia do godziny 6:30.

Autor: KARO
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Trudne warunki na szlakach w Beskidach. Goprowcy ostrzegają
TPN alarmuje. "Pod żadnym pozorem"
Tatrzańskie stawy zamarzają. TPN ostrzega
IMGW już wie. Tego możemy spodziewać się w najbliższych godzinach
Białe święta w Tatrach? Synoptycy odpowiedzieli jasno
Tragiczny los grindwali. Trwa akcja ratunkowa, niemal połowa nie przeżyła
IMGW znów alarmuje. Są ostrzeżenia dla kilku województw
Czy święta będą białe? Oto kluczowa data
IMGW zapowiada. Taką pogodę przyniosą najbliższe dni
Zmienna pogoda w grudniu. Czy czekają nas białe święta?
Front atmosferyczny nad Polską. Czekają nas zmiany. Synoptyk IMGW wyjaśnia
Niezwykły widok w Bieszczadach. To pierwszy raz w tym roku
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić