Poważny problem jesienią i zimą. Jak sobie radzić? IMGW podpowiada
Późną jesienią i w zimie można nabawić się sezonowej depresji, która jest uwarunkowana niedoborem promieniowania słonecznego. Jak uporać się z tym problemem? Poradami podzielił się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).
IMGW podkreślił na platformie X, że "późną jesienią i w zimie, gdy dni stają się coraz krótsze, a pochmurna i wilgotna pogoda jest szczególnie uciążliwa, u wielu osób mogą pojawić się objawy sezonowej depresji uwarunkowanej niedoborem promieniowania słonecznego".
Jak sobie radzić z tym problemem? IMGW przygotował krótki poradnik. Wyjaśniono, jak postępować, aby przeciwdziałać skutkom niedoboru światła słonecznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy reagują na wygraną Trumpa. Mocne słowa na ulicy
Na wstępie zaznaczono, by w pochmurne dni starać się korzystać z promieni słonecznych najczęściej jak to możliwe, najlepiej w przestrzeni otwartej.
Wyjdź z cienia drzew, zwracaj twarz do słońca, przebywaj w pobliżu pokrywy śnieżnej (odbija część promieni słonecznych). Jeśli to możliwe, przenieś się w miejsce, gdzie jest dostatek światła słonecznego, np. na tereny położone powyżej chmur i mgieł (w górach) lub w inny region Polski lub świata. Przebywając w budynkach staraj się pozostawać blisko okien, szerzej rozsuń zasłony. Unikaj długotrwałego pobytu w pomieszczeniach z oknami o ekspozycji północnej, zasłoniętych przez drzewa itp. - podkreślono.
Depresja sezonowa. Jak z nią walczyć?
Oto kilka innych porad od IMGW:
1. Uzupełniaj brak światła naturalnego sztucznym oświetleniem, preferując białe lub chłodne światło do pracy i ciepłe wieczorem. Fototerapia może być pomocna, ale unikaj solarium. Ważne jest również dobre zaciemnienie sypialni na noc.
2. Regularna aktywność fizyczna wspomaga produkcję endorfin i poprawia nastrój. Poranna gimnastyka i ruch na świeżym powietrzu hartują organizm i zwiększają odporność.
3. Zachowuj stały rytm dobowy, ograniczając drzemki do 20 minut i unikając pracy nocą, aby zapobiegać problemom ze snem.
4. Stosuj zdrową dietę, uwzględniając owoce, warzywa, kiszonki i tłuste ryby morskie bogate w witaminę D. Suplementację witaminy D prowadź pod nadzorem lekarza.
5. Preparaty ziołowe mogą wspierać nastrój, lecz należy skonsultować się z lekarzem w sprawie skutków ubocznych, np. przy stosowaniu dziurawca, który zwiększa wrażliwość na światło.
6. Podtrzymuj więzi społeczne i spotykaj się z ludźmi, łącząc to z aktywnością fizyczną i rozrywką, jak taniec czy gry zespołowe. Obcowanie z pozytywną muzyką, komediami i ciepłymi kolorami także wspiera dobry nastrój.