Bogdan Kicka| 

Zdjęcie z Bieszczadów. Leśnicy pokazali, co się działo na niebie

0

W Bieszczadach miało miejsce wyjątkowe zjawisko. Nadleśnictwo Baligród opublikowało na swoim profilu na Facebooku zdjęcie zorzy polarnej, uchwycone w jednej z najdzikszych i najbardziej malowniczych części Polski. Fotografia szybko zyskała popularność, a w komentarzach zaroiło się od pełnych podziwu reakcji internautów.

Zdjęcie z Bieszczadów. Leśnicy pokazali, co się działo na niebie
Zorza polarna nad Bieszczadami. (Facebook, Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe)

Niezwykłe zdjęcie przedstawia fragment zorzy polarnej, która rzadko pojawia się na polskim niebie, a tym bardziej nad Bieszczadami. To właśnie to połączenie sprawiło, że fotografia cieszy się tak dużym zainteresowaniem. W opisie pod zdjęciem pracownicy nadleśnictwa żartobliwie skomentowali:

Kiedy wszędzie widzisz muchomory to nawet dzisiejsza zorza (a w zasadzie tylko jej fragment) jest trochę taka 'muchomorowa'.

Internauci nie kryli zachwytu, czego wyrazem były liczne komentarze, w których dzielili się swoimi odczuciami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska rodzina mieszkająca w kole podbiegunowym. "Widoki zapierają dech w piersiach"
Przepiękne zdjęcie. Spokojnej i cieplutkiej nocy życzę – napisała jedna z użytkowniczek.

Jeszcze inny z komentujących zauważył, że zorza nad Bieszczadami, w otoczeniu dzikiej przyrody i gór, prezentuje się wyjątkowo.

Super fotka. Zorza wygląda dość strasznie nad górami, prawie jak z horroru, ale jest przy tym bardzo efektowna.

Zjawiskowa zorza nad Bieszczadami to dowód na to, że nawet w Polsce, tak daleko od koła podbiegunowego, można czasem doświadczyć cudów natury, które zwykle przypisuje się bardziej północnym regionom świata.

Zorza polarna w Polsce

Największe szanse na zobaczenie zorzy polarnej w Polsce są w północnych regionach, takich jak Pomorze czy Warmia i Mazury, ale przy wyjątkowo silnych burzach magnetycznych można ją zaobserwować również w innych częściach kraju, nawet na południu, jak było tym razem. Kluczowe jest jednak, by było ciemno, bezchmurnie i z dala od miejskich świateł, które mogą utrudnić obserwację tego zjawiska.

Aby zwiększyć szanse na obserwację zorzy polarnej, warto śledzić prognozy dotyczące aktywności słonecznej (np. indeks Kp) i informacje o nadchodzących burzach magnetycznych. Wysokie wartości tego indeksu (powyżej 5) mogą wskazywać na możliwość wystąpienia zorzy polarnej widocznej nawet z Polski.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić