Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

To wielki sukces naukowców. Nowy materiał rozkłada się szybciej niż papier

0

Amerykańscy naukowcy opracowali nowy materiał oparty na znanej substancji – octanie celulozy (CDA). W formie spienionej jest on na tyle wytrzymały, że można z niego produkować różne przedmioty. Co więcej, w wodzie morskiej rozkłada się szybciej od papieru.

To wielki sukces naukowców. Nowy materiał rozkłada się szybciej niż papier
Nowy materiał rozkłada się szybciej niż papier. Ogromny przełom (Getty Images, Shelby Tauber)

Zespół z amerykańskiego Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) odkrył, że nowy materiał doskonale nadaje się do wytwarzania różnorodnych produktów, a jednocześnie szybko biodegraduje w środowisku morskim.

To, co najbardziej mnie ekscytuje w tym badaniu, to jego aplikacyjny charakter. Jest ono kulminacją wieloletnich prac skupiających się na zrozumieniu podstawowych mechanizmów degradacji CDA w oceanie – mówi Collin Ward, główny autor badania opisanego w magazynie "ACS Sustainable Chemistry & Engineering", cytowany przez PAP.

Zdaniem Warda opracowany materiał łączy w sobie potrzeby konsumentów i jest odpowiedzią na problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem. "Rozkłada się w oceanie szybciej, niż jakikolwiek inny znany nam materiał plastikowy, nawet szybciej niż papier. To wielki sukces w dziedzinie, która często koncentruje się na negatywnych aspektach zanieczyszczenia plastikiem, zamiast na rozwiązaniach problemu" – wskazuje Ward.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Listopadowych rezerwacji przybywa. "Zanosi się na to, że może być jeszcze lepiej"

Przełomowy materiał opracowany przez amerykańskich naukowców

Jedną z głównych cech nowego materiału są pory, które nadają mu strukturę przypominającą gąbkę. W takiej formie CDA rozkłada się aż o 190 proc. szybciej niż w typowej postaci. Kolejną zaletą pianki jest oszczędność tworzywa.

Jako naukowiec i inżynier zajmujący się materiałami, z radością mogę zademonstrować, że pianki mogą być materiałowo efektywne, co oznacza, że spełniają swoje funkcje, przy wykorzystaniu minimalnej ilości materiału. Pozwala to obniżyć koszty i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko – podkreśla współautor wynalazku, Bryan Jame.

Zdaniem naukowców jednym z najpilniejszych zastosowań tego materiału jest zastąpienie tworzyw styropianowych i wykorzystanie go w jednorazowych produktach plastikowych, takich jak pojemniki na wynos, które zwykle trafiają do oceanu i nie ulegają biodegradacji.

Produkty z nowego CDA niedługo mają trafić na rynek – firma Eastman wprowadza już wykonaną z niego, kompostowalną, lekką tackę, która ma stanowić zamiennik plastikowych tacek stosowanych w opakowaniach do żywności.

Współpraca między przemysłem i środowiskiem akademickim jest kluczowa dla szybkiego wdrożenia rozwiązań najbardziej palących globalnych wyzwań. Uczelnie mogą dostarczyć unikalnych informacji, a partnerzy przemysłowi mogą je wykorzystać do opracowania rozwiązań na dużą skalę – zwraca uwagę Jeff Carbeck, wiceprezes ds. innowacji korporacyjnych w firmie Eastman.

Należy pamiętać, że mikroplastik to nie tylko poważny problem dla środowiska, ale także dla nas. Cząsteczki mikroplastiku przedostają się do naszego organizmu i organów wewnętrznych i komórek prowadząc do ich uszkodzenia. Najnowsze badania dokumentują, że mikroplastik znaleziono także w mózgu. Dlatego podobne odkrycia są tym cenniejsze.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić