Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Pierwszy "podmuch zimy"? Poniedziałek pod znakiem kontrastów. IMGW ostrzega

2

Poniedziałek, 21 października 2024 roku, przyniesie Polakom zróżnicowaną aurę. Zgodnie z prognozami ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), przygotować się musimy zarówno na opady deszczu i porywisty wiatr, jak i... zaskakująco wysokie temperatury jak na tę porę roku.

Pierwszy "podmuch zimy"? Poniedziałek pod znakiem kontrastów. IMGW ostrzega
Deszcz, wiatr i... niespodziewane ciepło w Polsce (Pexels)

Już od rana mieszkańcy zachodnich i północnych regionów kraju mogą spodziewać się pochmurnego nieba. W rejonach Pomorza, a także na Warmii pod koniec dnia, okresowo będą występować opady deszczu. Choć nie wszędzie parasole będą konieczne, warto mieć je pod ręką.

Na południowym wschodzie kraju mogą pojawić się lokalne mgły, które rano ograniczą widzialność nawet do 200 metrów, co może stanowić poważne zagrożenie na drogach. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność.

Wiatr, choć miejscami słaby, będzie wiał umiarkowanie, a momentami nawet porywiście, zwłaszcza w górach. IMGW przewiduje, że w wysokich partiach gór prędkość porywów może dochodzić do 70 km/h. Na południu i północy Polski również możliwe są silniejsze podmuchy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak wygląda huragan wewnątrz. Niezwykłe nagranie siły żywiołu na Atlantyku

Chłodna noc na wschodzie, ciepło na zachodzie

Wieczór przyniesie zwiększenie zachmurzenia, zwłaszcza na Pomorzu, gdzie przewiduje się duże opady. Na Zachodnim Wybrzeżu mogą pojawić się słabe, ale uciążliwe opady deszczu. Po północy natomiast, mgły zaczną dominować na południowym wschodzie kraju, ograniczając widoczność do 300 metrów.

Jeśli chodzi o temperatury, noc zapowiada się chłodniej. Najzimniej będzie na Podhalu, gdzie termometry mogą wskazać nawet -3 stopnie Celsjusza. Wschodnia Polska również doświadczy przymrozków, przy gruncie temperatury mogą tam spaść do -3 stopni. Z kolei mieszkańcy zachodnich rejonów kraju mogą spodziewać się cieplejszej nocy – w województwach lubuskim i zachodniopomorskim możliwe są nawet dwucyfrowe wartości na plusie.

Temperatury maksymalne do 19°C na południowym zachodzie

W ciągu dnia temperatura maksymalna w kraju będzie oscylować od 13°C na wschodzie, przez około 16°C w centrum, aż po 19°C na południowym zachodzie. Najcieplej będzie w rejonie Wrocławia, a także w województwach lubuskim, zachodniopomorskim i opolskim. W tych miejscach mieszkańcy mogą odłożyć najcieplejsze kurtki na bok. Na Podkarpaciu, w Małopolsce i w Świętokrzyskiem zaś możemy spodziewać się nieco więcej słońca, z temperaturami dochodzącymi do 17°C.

Prognozy długoterminowe: ciepło do końca tygodnia

Prognozy IMGW na najbliższy tydzień są optymistyczne – zapowiadają utrzymanie ciepłych temperatur do końca tygodnia. Według przewidywań, gwałtownego ochłodzenia nie należy spodziewać się w najbliższym czasie. Choć jesień daje się we znaki, to przynajmniej temperatury pozostaną przyjazne na kolejnych kilka dni.

Taki scenariusz z pewnością jest mile widziany, zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz krótsze dni i zbliżającą się zimę. Jak zawsze, warto jednak zachować ostrożność na drogach, zwłaszcza w miejscach, gdzie mgły i deszcz mogą ograniczyć widoczność oraz utrudnić poruszanie się.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić